Във всеки един момент бих се представил по различен начин. Това казва по свой адрес Димитър Коцев-Шошо, след изреждане на част от заниманията, с които е известен: кино и телевизионен режисьор, писател, преводач, сценарист, продуцент и личност, дълбоко свързана с историите на София.
И допълва неоспоримия аргумент: "Човек не може да е едновременно всичко"...
Въпреки че отрано знае отлично кое ще бъде неговото признание, първо завършва Софийския университет “Св. Климент Охридски” с магистратура по английска филология. Довършва висшето си образование, а след това смело се впуска в приключението. На кино и телевизионна режисура го учи проф. Владислов Икономов в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. В кариерата на Димитър Коцев се открояват кинопродукциите "Лора от сутрин до вечер" и "Маймуна", на които е продуцент, сценарист и режисьор. За излезлия през 2016-а "Маймуна" получава Наградата на публиката на София Филм Фест. Познаваме го и от работата му по телевизионния сериал “Четвърта власт”, съвместна продукция с Българската национална телевизия. Автор е на романите “Лора от сутрин до вечер” и “Скарида”, а и преподава творческо писане в специалности Киносценарий и Сценарий за ТВ сериал.
"Искам животът да ме изненадва. Отворен съм към нови идеи, но не на думи, а такива идеи, които „ми бъркат в джигера“.
Като режисьор най-важната ми задача е да убедя екипа, че това, което правим, има смисъл и е важно. И невинаги, но често успявам..."
И допълва:
"Най-важното и за един филм е да има интересна история, потвърждава чутото от по-големи кинаджии, но е нещо, което Шошо е проверил и в личната си работа. И парите, и звездите ще са напразни, ако няма история"
Според Шошо за твореца е добре да има учители, но да няма много влияния.
Вярва, че скоро ще се появят нови тв форми – сериали, фрагменти...
"В България много хора дават съвети, но колко са тези, които правят нещо. А от промени има нужда, особено как средствата да стигат до добрите автори. Но държавата трябва да подпомага киното."
Темата в изкуството е една, подчертава Димитър Коцев-Шошо - обичта, любовта във всякакви форми и между различни субекти.
Колкото до столицата, с усмивка отбелязва:
"София е като роднина. Ако се вгледаш, ще забележиш, че фъфли като говори, може да е малко кривоглед, понякога не е чист..., но го обичаш."
В момента Димитър Коцев-Шошо работи върху сценарий (заедно с Яна Борисова), очаква от Националния филмов център одобрение и финансиране за следващ кино проект и пише и смешно-тъжен роман (на базата на дневници на негова приятелка).
"Надявам се да го завърша до края на годината."
Чуйте целия разговор с Димитър Коцев-Шошо.
Зависимостта, независимо дали е към алкохол, наркотици, хазарт, дори спорт, може да засегне нас или някой от нашето семейство. Можем ли, обаче, да разпознаем признаците и как да си помогнем? Колко труден е пътят до ремисията и пълноценния живот, какво трябва да бъде участието на нашите близки в лечението и има ли още стигма в обществото ни по темата?..
Сред трите премиерни филма, които влизат в кината от днес, кинокритикът Деян Статулов отличи най-напред „Медена земя“. През миналата година лентата на режисьорите Тамара Котевска и Любомир Стефанов (Северна Македония, 2019) беше с две номинации за „Оскар“. Другите 2 нови филма са американски. Въпреки че е с Мила Йовович в..
Четири български късометражни филма предлагат от платформата Кинематограф.бг и най-старото, действащо кино в София в проекта "Късо кино в кино Влайкова" на 27 февруари (събота) от 18 часа . Филмите са свързани с истории, които се случват с или около двама души, разказа в аванс Юлиян Спасов - главен редактор на Кинематограф.бг...
Ден на розовата фланелка се провежда цяла седмица в българските учебни заведения Синхронен час, посветен на Деня за борба с насилието в училище проведоха младши посланиците на Европейския парламент от 1. СУ "Пенчо Славейков", които бяха подкрепени от представителите на ученическия съвет, училищния психолог и ръководството на..
На 23 и 24 февруари от 19.30 ч. на камерната Сцена 47, последният клас на проф. Снежина Танковска направи сценичния си дебют в „ Бесове “ от Албер Камю и по романа на Фьодор Достоевски. Тази първа среща с публиката е от изключителна важност за студентите и поради факта, че проектът се оказа последната постановка на проф. Снежина Танковска...
Отварянето на ресторантите „под режим“ не е добър подход . Решението на здравните институции и властта като цяло е съпроводено със спиране на плащанията към бранша. Но отварянето на заведенията не е 100%, а с условия – за отстояния между посетителите, за работно време и т.н. Ако отварянето е на 50%, трябва и плащанията да ги намалят наполовина,..
Дългоочакваната премиера на “Лека нощ, Лили” ще бъде на Международния форум за късометражно кино In The Palace , който се провежда онлайн между 27 февруари и 6 март и в рамките на 25-тото издание на София Филм Фест. Българската публика ще види последната роля на голямата българска актриса Виолета Гиндева . Кинопроектът, по сценарий на Петър..