Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Александър Балкански:

Колкото по-голям е циркът, толкова опасността да фалира е по-голяма

Снимка: Цирк „Балкански“
Цирковото изкуство в България продължава съществуването си, въпреки всички проблеми, предизвикани от Covid-19. Акад. Александър Балкански - основателят на цирк “Балкански”, води разговори с Министерството на културата, за това да се подпомогне цирковото изкуство в страната.

Новината, че световноизвестната акробатична трупа „Цирк дю Солей“ подаде документи за фалит, стана една от водещите теми в редица медии тази седмица. Според различни източници, компанията дължи близо 1 млрд. долара, които няма как да върне заради прекратените продукции.

След 36 години успешен бизнес, заради пандемията от Covid-19, се наложи да бъдат съкратени около 3500 работни места, което представлява 90% от служителите.

“Колкото по-голям е циркът, толкова опасността да фалира е по-голяма. „Цирк дю Солей“ е циркова индустрия. Обикновено такива мащабни фирми като „Цирк дю Солей“, която има 15 цирка, циркова академия, стационарен цирк в Лас Вегас, са обречени, защото издръжката на този цирк е само от продажбата на билети”, казва акад. Александър Балкански.

За фамилия Балкански 2020 г. е много специална, тъй като фамилията има троен юбилей - навършва 200 години фамилна циркова дейност, 100 години българска циркова дейност и 20 години цирк “Балкански”.

Акад. Александър Балкански разказа, че още с края на миналогодишния сезон са започнали подготовката за големия празник през 2020 г. с нова програма, както и съвсем нова конструкция за нов цирк.

“Хвърлихме страшно много средства в постановъчната дейност по отношение на нови номера, ново осветление, светлинни ефекти и точно, когато трябваше да излезе циркът от базата, ни затисна коронавирусът”, казва той.

В цирка работят 10 души, които са негови служители от 20 г. Артистите, след края на миналогодишния сезон, са се прибрали по родните си страни. 

В момента най-голямото предизвикателство пред цирка е да преодолее страховете на хората от опасността от зараза. По тази причина и игралният сезон ще започне чак на 1 септември, като страничното платно на цирка няма да бъде сложено, за да има по-добро проветрение на залата.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48