През последните години милиони тонове пластмаса замърсяват околната среда, но „светлината в тунела“ идва от хората, ангажирани с проблема, които стават все повече. Дори и сред децата. Всеки с индивидуалното си поведение и пример може да допринесе за по-голямата промяна, включително и сред замърсяващите производства.
Това подчерта пред Радио София Данита Заричинова, активист от екоорганизацията "За Земята", които са партньор на #Plastic Free July за България.
Международната организация отправя предизвикателство - Можем ли да се откажем от пластмасата за еднократна употреба поне за месец? А в кампанията световната кампания Plastic Free July България се включва за трета година. Още повече, че днешният 3 юли е Световен ден без найлонови торбички.
Неслучайно гражданският натиск доведе до директиви в Европейския съюз, които са с екологична насоченост. След година (от 3 юли 2021) ще бъдат забранени пластмасовите сламки, бъркалки, чинийки и т.н. Повишават се изискванията за етикетирането и информацията по опаковките, например за мокрите кърпички, за пелените, които също много бавно и трудно се разграждат. До 2029 г. трябва да можем да събираме разделно 90% от пластмасовите бутилки.
Някои държави вече са го постигнали, въвели са стимули и помощи в тази посока. В България има поощрения и действия от отделни общини, представители на бизнеса – също, но е нужна по-сериозна държавна политика, категорична е Данита Заричинова.
Пандемията ще остане в съзнанието на хората. Лошото е, че част от използваните предпазни средства, ако не бъдат изхвърлени както трябва, могат да останат в околната среда и да я замърсят допълнително, отбеляза още Данита Заричинова.
Чуйте разговора на Антония Руменова с екоактивистката.Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..