Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателство, което може и да е многократно:

Да не ползваме еднократно пластмаса поне през месец юли

През последните години милиони тонове пластмаса замърсяват околната среда, но „светлината в тунела“ идва от хората, ангажирани с проблема, които стават все повече. Дори и сред децата. Всеки с индивидуалното си поведение и пример може да допринесе за по-голямата промяна, включително и сред замърсяващите производства.

Това подчерта пред Радио София Данита Заричинова, активист от екоорганизацията "За Земята", които са партньор на #Plastic Free July за България.

Международната организация отправя предизвикателство - Можем ли да се откажем от пластмасата за еднократна употреба поне за месец? А в кампанията световната кампания Plastic Free July България се включва за трета година. Още повече, че днешният 3 юли е Световен ден без найлонови торбички.

Неслучайно гражданският натиск доведе до директиви в Европейския съюз, които са с екологична насоченост. След година (от 3 юли 2021) ще бъдат забранени пластмасовите сламки, бъркалки, чинийки и т.н. Повишават се изискванията за етикетирането и информацията по опаковките, например за мокрите кърпички, за пелените, които също много бавно и трудно се разграждат. До 2029 г. трябва да можем да събираме разделно 90% от пластмасовите бутилки.
Някои държави вече са го постигнали, въвели са стимули и помощи в тази посока. В България има поощрения и действия от отделни общини, представители на бизнеса – също, но е нужна по-сериозна държавна политика, категорична е Данита Заричинова.

Пандемията ще остане в съзнанието на хората. Лошото е, че част от използваните предпазни средства, ако не бъдат изхвърлени както трябва, могат да останат в околната среда и да я замърсят допълнително, отбеляза още Данита Заричинова.

Чуйте разговора на Антония Руменова с екоактивистката.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще е без съществена промяна и ще остане малко по-ниско от средното за август. Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и до полунощ ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност , като на места ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Те ще са по-значителни в крайните югоизточни райони. Вятърът ще..

публикувано на 26.08.24 в 07:10

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51