През юни-юли 2020-а година стартира и продължава кампанията "Loved Bodies" на първата българска асоциация за хранителни нарушения "Уникал" и Академия "Емоции и хранене".
Към нея вече функционира безплатна линия, в помощ на хора с такива проблеми.
Всъщност, по думите на председателя на Асоциацията д-р Елисавета Павлова, линията е съществувала от 5-6 години, но е функционирала епизодично със стажанти и доброволци.
Тя не е само за засегнати от подобни проблеми, но и за родители – те са особено активни, когато са забелязали тревожни тенденции в здравето на децата си.
По данни на НСИ около 1 340 000 души в България имат хранителни проблеми.
„На практика става дума за сериозни заболявания с тежка симптоматика с медицински, диетологична и психологични последствия“, подчерта д-р Павлова.
В списъка на хранителните проблеми, освен широко известните анорексия и булимия, са още и безконтролното преяждане и субклиничните нарушения.
Хората, на които им личат тези проблеми, са подложени на допълнителен стрес, предубеждения, стигма, културни и социални стереотипи – включително и в здравните заведения, допълва д-р Павлова. Тя настоява хората да не робуват на предразсъдъци, които свързват размера (на тялото) със здравословното състояние.
От края на юни т.г. Академия "Емоции и хранене" започна поредица уъркшопове, които продължават и участници могат да се включат и да получат записи на вече проведените.
Следващите уъркшопове са на 8, 15 и 21 юли.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с д-р Елисавета Павлова.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..