Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зачестяват ухапванията от кърлежи в София

Снимка: Rawpixel
Тази година има много случаи на ухапвания от кърлежи в София, въпреки че зелените площи се обработват. 

“Първата обработка за кърлежи навсякъде в София вече е извършена. В момента се довършват обработките срещу бълхи и комари и предстои още едно пръскане за кърлежи.

Времето през последните месеци е много дъждовно и графикът постоянно се изменя, тъй като изискването за качествена обработка е поне 24 часа преди обработката да няма валежи”, обяснява Сияна Хлебарска от дирекция "Зелени системи" към Столичната община. По думите ѝ през август започва втората обработка срещу кърлежите. 

Пръскането се прави не само по график, но и извънредно, там където има установени случаи на кърлежи, уверяват от общината. По една или друга причина обаче, сигнали за ухапвания все още има и те не са никак малко. 

Трябва да се има предвид, че репелентите имат различна степен на токсичност, затова особено, когато ги употребяваме върху деца, трябва внимателно да четем етикета – до колко време може да остава върху кожата, след което да се измива обилно с вода и сапун.

“Кърлежите не се мажат с абсолютно нищо. За препоръчване е да не се пипа с голи ръце и да не се върти. Трябва по възможно най-бързия начин, след откриване на кърлежа, да се отстрани. Кърлежът трябва да се хване с пинсета с остър връх, съвсем близо до кожата, където се е забил и да се изтегли бавно право нагоре.

Дори и да се скъса хоботчето му и да остане в кожата, това не налага хирургическа намеса, имунизация срещу тетанус и т.н.”, съветва д-р Огнян Миков от Националния център по заразни и паразитни болести.

По думите му е много важно мястото, където е било ухапването, да се наблюдава месец дали ще се появи зачервяване, както и дали се вдига температура, защото това може да са симптоми на Лаймска болест. 

“Лаймската и Марсилската треска са двете най-често предавани с кърлежи инфекции в България, но те протичат много различно и в началото, и ходът на инфекцията е доста различен”, допълва проф. Ива Христова, зам.-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Чуйте повече в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17