Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 170 години от рождението на Иван Вазов

Снимка: Столична община

На днешния ден преди 170 години е роден Иван Вазов.
За годишнината Народният театър е планирал поредица от събития. За първи път тази вечер на специална церемония ще бъде връчена и новоучредената награда за духовен принос на името на писателя.

В 10:30 в Градската градина пред Народния театър столичният кмет Йорданка Фандъкова ще открие изложба с документи и снимки от живота на Вазов, а след това към дома на писателя на столичната улица „Раковски“ ще тръгне шествие с участието на актьори от трупата, интелектуалци и граждани, каза за БНР Мирела Иванова, главен драматург на театъра:

„Шествието ще се спре пред театъра, пред дома на поета, където ще чуем детски изпълнения на две от най-красивите стихотворения – „Аз съм българче“ и „Молитва“. След това шествието ще продължи до паметника на Иван Вазов.“

В 18 часа в Народния театър на специална церемония ще стане ясно кой е носителят на новоучредената награда за духовен принос на името на Иван Вазов. Веднага след това ще бъде показан документалният филм „Театър по време на пандемия“ на режисьора Борис Радев, а след прожекцията публиката ще види най-новия спектакъл в афиша на театъра „О, ти, която и да си...“, посветен на жените, вдхновявали Вазов.

С изложби Българската академия на науките ще отбележи годишнината. През 1881 г. Иван Вазов е избран за академик и става действителен член на Българското книжовно дружество /БКД/, а през 1921 г. е почетен член на БАН.
Във фоайето на Българската академия на науките, в 15.00 часа, ще бъде открита изложба на Централната библиотека на БАН. В изложбата, посветена на 170-годишнината от рождението на патриарха на българската литература, Централната библиотека на БАН представя негови произведения, съхранявани във фонда й в продължение на 150 години.

В експозицията са показани голяма част от творби на Иван Вазов, които преди да излязат като самостоятелни произведения, са публикувани на страниците на "Периодическо списание" и на "Сборник за народни умотворения", издания на Българското книжовно дружество, а впоследствие Българската академия на науките, както и първите издания на някои от тях. Ще може да се видят преводи на "Под игото" на полски език от 1895 г., на "Чичовци" - на чешки език от 1949 г., на "Под игото" - на немски език от 1918 г., на "Разкази и повести" - на немски език от 1917 г., както и издание на стихотворението "Радецки" от 1878 г., поредицата "Походна войнишка библиотека" /1917-1918/, с главен редактор проф. Иван Д. Шишманов, издавана от Щаба на действащата армия.

В Столичната библиотека вчера беше открита документална изложба „Из бележника на поета”, посветена също на юбилея на Вазов.

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" е домакин на две изложби посветени на творчеството и живота на Патриарха на българската литература. В тях са представени първи издания и преводи на най-четения български роман, както и различни документи свързани с биографията на Вазов.

Освен тях на днешния ден се открива и изложба на открито пред Народния театър, в която са показани 30 пана, посветени на .

Още за събитията посветени на 170 години от рождението на Иван Вазов чуйте от Мария Бояджиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35