Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 170 години от рождението на Иван Вазов

Снимка: Столична община

На днешния ден преди 170 години е роден Иван Вазов.
За годишнината Народният театър е планирал поредица от събития. За първи път тази вечер на специална церемония ще бъде връчена и новоучредената награда за духовен принос на името на писателя.

В 10:30 в Градската градина пред Народния театър столичният кмет Йорданка Фандъкова ще открие изложба с документи и снимки от живота на Вазов, а след това към дома на писателя на столичната улица „Раковски“ ще тръгне шествие с участието на актьори от трупата, интелектуалци и граждани, каза за БНР Мирела Иванова, главен драматург на театъра:

„Шествието ще се спре пред театъра, пред дома на поета, където ще чуем детски изпълнения на две от най-красивите стихотворения – „Аз съм българче“ и „Молитва“. След това шествието ще продължи до паметника на Иван Вазов.“

В 18 часа в Народния театър на специална церемония ще стане ясно кой е носителят на новоучредената награда за духовен принос на името на Иван Вазов. Веднага след това ще бъде показан документалният филм „Театър по време на пандемия“ на режисьора Борис Радев, а след прожекцията публиката ще види най-новия спектакъл в афиша на театъра „О, ти, която и да си...“, посветен на жените, вдхновявали Вазов.

С изложби Българската академия на науките ще отбележи годишнината. През 1881 г. Иван Вазов е избран за академик и става действителен член на Българското книжовно дружество /БКД/, а през 1921 г. е почетен член на БАН.
Във фоайето на Българската академия на науките, в 15.00 часа, ще бъде открита изложба на Централната библиотека на БАН. В изложбата, посветена на 170-годишнината от рождението на патриарха на българската литература, Централната библиотека на БАН представя негови произведения, съхранявани във фонда й в продължение на 150 години.

В експозицията са показани голяма част от творби на Иван Вазов, които преди да излязат като самостоятелни произведения, са публикувани на страниците на "Периодическо списание" и на "Сборник за народни умотворения", издания на Българското книжовно дружество, а впоследствие Българската академия на науките, както и първите издания на някои от тях. Ще може да се видят преводи на "Под игото" на полски език от 1895 г., на "Чичовци" - на чешки език от 1949 г., на "Под игото" - на немски език от 1918 г., на "Разкази и повести" - на немски език от 1917 г., както и издание на стихотворението "Радецки" от 1878 г., поредицата "Походна войнишка библиотека" /1917-1918/, с главен редактор проф. Иван Д. Шишманов, издавана от Щаба на действащата армия.

В Столичната библиотека вчера беше открита документална изложба „Из бележника на поета”, посветена също на юбилея на Вазов.

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" е домакин на две изложби посветени на творчеството и живота на Патриарха на българската литература. В тях са представени първи издания и преводи на най-четения български роман, както и различни документи свързани с биографията на Вазов.

Освен тях на днешния ден се открива и изложба на открито пред Народния театър, в която са показани 30 пана, посветени на .

Още за събитията посветени на 170 години от рождението на Иван Вазов чуйте от Мария Бояджиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48