Въпреки корона-епидемията фестивалите са привлекателна точка за гости и жители на София. Някои от тях се отложиха, други промениха формата на провеждане (най-често онлайн) и вече се състояха.
Има и такива, които предстоят съвсем скоро и ли по-далеч във времето.
През лятото много от фестивалите се по морето или в планината.
Но столицата по традиция става домакин на най-много подобни събития, и то по всяко време на годината.
Някои са посветени на постиженията в някое от изкуствата, като кино, музика, театър.
Но има още кулинарни, спортни, фермерски, за здравето...
Кога, къде и какви фестивали можем да посетим в момента или да си запишем и да не пропускаме в следващите месеци - това проучи и изрежда Мария Бояджиева.
Чуйте.
Как са го направили
"За организирането на фестивал може да е достатъчен месец-месец и половина, но преди това трябва да са минали години в подготовка", с усмивка споделя пред Радио София Левена Лазарова - директор на Миш Маш Фест в София.
Този фестивалсъбира пъстрите произведения на най-добрите български творци и дизайнери. От шикозни дрехи и минималистични аксесоари, до... мобилна количка за приготвяне на най-ароматното еспресо. Лятното издание беше този уикенд в парка Заимов, но предстои и през есента.
„Натрупаният опит ни помага и в организацията, и в селектирането на учаастниците, и в намирането на партньори“, признава Левена Лазарова след 5 проведени издания.
Фестивалът е в Културния календар на Столичната община, подкрепил е повече от 200 български творци.
Рецептата, поне за Миш Маш Фест, е: съчетаване на традиционното, вече обичаното, с новото (вкл. и участниците) и задължително съобразяване с интереса на хората.
Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..
На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..
Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..
В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..
Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари. След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..
От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%. В..