Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

PCR тестовете - задължителни, но не безплатни

За безплатен PCR тест трябва да обикаляте кабинетите, предупреждава д-р Ира Маркова

Все повече PCR тестове за Covid-19 се правят на ден. Не са малко случаите обаче, когато хората нямат възможност или желание да си направят PCR тест. 

Млада жена с малко дете проявява симптоми на коронавирус - има хрема, общо неразположение, кашлица и температура. Спазвайки реда, се свързва с личния си лекар, но никой не изисква от нея да си направи тест за коронавирус. След преглед при личния лекар, остават вкъщи, а след това се връща на работа, а детето в детската градина.

За да е сигурна, че не е заразоносител, жената има само една възможност - сама да си плати PCR теста. “Изобщо не е споменаван коронавирус и не е поставяна никаква диагноза, и си тръгнахме с препоръка за три дни домашно лечение”, казва тя.

Оказва се, че когато човек или цяло семейство, има симптоми на Covid-19, но няма финансовата възможност да си плати тест, не е ясно какво се прави, защото този проблем не е решен като пътека от НЗОК. Няма алгоритъм на действие, при който да се поемат тестовете.

За да се поеме от НЗОК тестът за коронавирус, трябва да има издадено направление от личния лекар за инфекционист, т.е. лекар в кабинет, и потенциално заразният пациент трябва веднъж да се среща с личния си лекар, а след това да се сблъсква с още болни, докато се срещне с инфекционист, защото те не работят в стерилна среда, а са в кабинет в болница, където има още много болни.

“Доказа се, че контактите между хората носи по-голяма заболеваемост”, казва д-р Ира Маркова - семеен личен лекар с над 35 години опит.
Според лекарката обаче тестовете не трябва да бъдат безплатни, защото много хора биха тръгнали да си правят тестове, без да има основание за това.

Освен това д-р Маркова казва, че много малко хора при коронавирус, трябва да се насочват към личните лекари. “Мястото на личния лекар е повече в профилактиката и лечението, а не в епидемиологията. Личният лекар не може да се товари със социални неща. Социалното министерство решава как ще заплати скъпите тестове на социално слабите. Трябва да има правила”, категорична е д-р Маркова.

Според РЗИ се правят PCR тестове на потвърдени случаи, които подлежат на задължителна изолация/лечение в домашни условия за 14 дни (карантината се прекратява при отрицателен PCR).Тест се прави и на контактни лица, но след епидемиологична преценка и оценка на риска от разпространение на вируса в организирани колективи, лечебни заведения, трудови колективи и др. Вземането на проба се прави в домовете, в колективите или в базата на СРЗИ, според възможностите.

При положителен резултат, лицето се уведомява за резултата, прави се епидемиологично проучване и следва 14-дневна карантина на потвърдения случай и контактните.

От РЗИ потвърдиха, че ако някой има съмнение за Covid-19, но няма финансова възможност да си направи тест, може да се изследва след консултация с личния лекар, като се насочва към болница, където се провежда изследването и тестът е безплатен.

Всички останали, които правят тест по желание, трябва да го заплатят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50