Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Иванов - насаме с шедьоврите в празните италиански музеи

Красимир Иванов
Снимка: личен архив

В тези динамични времена, в които се отварят и затварят прозорци за пътуване буквално "от днес за утре", как живеят хората, които от години делят времето си между две държави. 

Красимир Иванов е свързан с Италия от много години, учил е във Флоренция, реализирал е редица филмови проекти там, личен приятел е с някои от големите имена в италианското кино. Откриваме го в Рим - там се е оказал няколко дни преди Италия да сложи изискването за карантина за пристигащите от България.

"Всъщност първо бях няколко дни в Милано - разказа той за Радио София, - където Covid-19 удари най-силно и хората там наистина са уплашени, не знам дали повече от пандемията или от бъдещето, което ги очаква. Видях стотици магазини, затворени не за кратко, а за постоянно".

После заминава за Рим, където нещата са по-различни и хората се опитват да влязат в един по-нормален режим. Като "професионален посетител на културни пространства", Красимир Иванов разказва, че музеите в Италия са празни. 

"Вчера бях във вила Боргезе и стоях с часове насаме с шедьоврите на Караваджо, Канова и Бернини и им се наслаждавах от все сърце и забравяш за това, което се случва навън. Явно човешкият мозък има нужда от бягство".


Успява да отиде и на представление на Римската опера ("Севилският бръснар") и остава очарован, дори смята, че разположените на разстояние седалки дават възможност за изживяване, която би се радвал да запази и след като всичко отмине.

Като част от творческата гилдия, Красимир Иванов прави паралел между мерките, които се взимат у нас за подпомагане на културата, и в Италия, където подкрепата е много по адекватна - "дават се средства за създаване на нови творби, ето утре ще гледам балет, премиера, в който балетистите не влизат в контакт помежду си".

Чуйте цялото интервю на Лили Големинова с Красимир Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03