През летните уикенди можете да изберете хубава книга за четене в парка, да се срещнете с любими писатели, поети, от които да получите книга с автограф. Децата и учениците могат да участват в атрактивно програмиране с роботчета- пчели, да усвоят умения за триизмерно рисуване , да изработят стик за сапунени балони с 3D писалки, да се забавляват с корейските популярни игри тухо, ют . Читателите ще могат да се възползват от възможностите на мобилната библиотека "Библиобус", която разполага с 1500 тома с най-новите хитови заглавия от съвременни и класически наши и чужди автори.
За първи път посетителите на „Зелени библиотеки“ ще могат да видят пътуващата документална изложба с фотоси от архива на Столична библиотека „Из парковете на София –минало и настояще“. Тя представя богатата история на „зелената украса на столицата“ - софийските паркове, в които Столична библиотека провежда кампанията си.
В инициативата ще се включат Йордан Ефтимов, Мирела Иванова, Калин Терзийски, Анжела Димчева, Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Кристин Димитрова, Марин Бодаков, Иван Христов, Петър Чухов, Анджела Родел, Георги Гаврилов, Теодора Тотева, Том Филипс, Виолета Кунева , Хайри Хайдам, Мая Панайотова и др., както и музикантите Иван Бороджиев (саксофон), Симеон Германов (китара и вокал).
Инициативите ще се провеждат при строго спазване на всички противоепидемични мерки.
Още за инициативата разказва директорът на Столичната библиотека Юлия Цинзова в интервюто на Петя Зунгорлиева.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..