Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитални номади - практичните откриватели на баланса между свобода и отговорност

Снимка: Zero Start
Човек може да направи решителен завой в живота си като реши дали да работи от 9.00 до 17.00 ч. в големия град или да развие свой собствен проект на село.

Пред такъв избор се изправя и Цветина Петкова, която още докато следва право започва работа в голяма адвокатска кантора, преминава и през държавните администрации, но когато е на 25 г. усеща, че нещо ѝ липсва - усещането за свобода.

Работи в Дубай в международна компания и пътува много, за да опознае света. Идеята за проекта “Номадско единение” (Nomadic UnityHub) се появява през 2016 г., след като напуска работа и се връща от Дубай в село, близо до Ботевград откъдето е родом тя.   

“Имах усещането за балон, в който се намирах. Отново липсваше нещо истинско. Така, като се върнах, поработих отново в държавната администрация, защото имаше отворена поканата още преди да замина за Дубай и това беше финалната капка, преди да разбера, че дори и да отворя кантора, нещата са абсолютно същите, отношенията между хората, принципите на работа и начина на живот”, казва Цветина Петкова.

Така в края на 2017 г. Цветина напуска работа и прекарва няколко месеца в трупане на знания за по-здравословен начин на живот, който обхваща не само здравето, но и спорт, начин на хранене, изобщо нова философия за живота. През това време прави и планове каква да бъде следващата ѝ стъпка.

След като проучва коуъркинг пространствата, решава, че това е начинът, по който иска да работи, но не желае да го прави от забързаната ни столица и избира да създаде фондация, която да представлява мрежа от хора, които работят по сайт проекти и избира това да става в къщата на нейните баба и дядо.

През следващите години Цветина продължава да инвестира в себе си и да придобива знания за изграждане на бизнес модели, поддържане на уеб сайтове, маркетинг и др. Много бързо развива контакти и с местната власт, "защото идеята е, когато хората идват на едно такова място, освен да се работи и да се говори за бизнес, да се развива и регионът и местната икономика".

Цветина започва и развитието на проекта ZeLLin House, а с Петър Нефтелимов създават и предприемаческата програма на село Zero Start. Това става в къща отново на село и включва много млади хора, които имат предприемачески дух. “Най-съществената част е формирането на общност”, казва Цветина и продължава да обединява усилията на местните и хората, които се включват със знанията си и с предприемачески дух.   

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15