Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младоженци от София сплотиха село Воден с инициативи

Децата показват талантите си, свестните се чувстват полезни

Снимка: facebook/Остави се да си ВОДЕН

Двама съвременни артисти предизвикаха истинска „културна революция“ в пограничното село Воден, на 10 км от турската граница, в един от най-бедните български региони – Странджанския.

Стефания Георгиева е хореограф и артист, който се занимава със съвременен танц. Основател на АТОМ Театър.

Иван-Александър Кютев е фотограф, който познаваме от социално-артистичните намеси в градската среда, Фабрика за градско изкуство и Къща Creative hub.

Двамата отиват там от София, женят се по време на изолацията и отиват на меден месец и артистична резиденция на село.

Признават, че и преди са идвали, но сега кметският наместник е млада жена, която всячески откликва на техните идеи.

Постепенно започват да ремонтират читалището, църквата, правят игрище, но най-вече - работят с местните деца, които са предимно от малцинствени общности, които точно от това са имали нужда – спорт, балет, съвременен танц и някой да впрегне енергията и потенциала им.

"Включваме се на макс, къде и кога могат да ти се случат такива неща", отбелязва Иван-Александър. И голяма част от селото се включва в инициативите.

"Успяхме да извадим свестните хора от къщите им, да дойдат в центъра на селото, да се почувстват полезни."

Наскоро дори се случва пожар, който успяват за нула време да угасят, а пожарникарите са удивени как „се изсипват“ толкова доброволци за отрицателно време.

Промяната се случва отвътре.

Всъщност, от какво имат нужда общностите и обезлюдяващите ни села – от ентусиазъм, творчество, колективност и тласък, обединяващ всички в една градивна сила.

„Щастлива съм, че успях да пренеса танцови проекти на село. На 29 и 30 август тук ще има танцова премиера“, допълва Стефания Георгиева и през смях признава, че децата на село са я научили на търпение.

А Иван-Александър Кютев е готов още дълго да разказва за самородните таланти на децата във Воден и за желанието им те да бъдат развивани.

Чуйте разговора на Антония Каменичка и Данаил Конов със Стефания Георгиева и Иван-Александър Кютев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00