Ража Ел Мадхун и Илияна Георгиева от инди-алтернативната група Dead Man’s Hat имаха сценична изява на 2 септември след участие по площадите на София през деня. Като активни граждани ги интересува бъдещето на страната, в която живеят.
В другите страни известните носят и по-голяма отговорност, затова и изразяват отношението си към обществените и политическите процеси, смятат музикантките. У нас артистите също имат гражданска позиция.
„Добре е да я изразяват, дори и да не съвпада с нашата.“
Когато в края на май артисти изразиха недоволство от правеното от държавата за музиканти и артисти не беше протест, а по-скоро – събрание, припомнят Ража Ел Мадхун и Илияна Георгиева.
„Трудно се оправяхме без концерти и изяви. Нещо трябваше да се направи, за да се окаже подкрепа от държавата към нас, особено към независимия културен сектор. Отделиха се милиони за културата, така че имаше смисъл от това, което изразихме.“
Според музикантките все още е необходимо увеличаване щата на администрацията, която се занимава с Национален фонд „Култура“, за да стават нещата по-експедитивно.
„След събранието работата им се увеличи, защото се отвориха нови програми. Някои от помощите, обявени през април, се получиха чак в края на август. И всъщност това не са помощи, а финансирания на проекти.“
В последно време Dead Man’s Hat работят дълги часове в студио за нови песни. Звученето е с повече електроника.
„Ще направим всичко възможно тази есен да се появи ЕР“, заричат се Ража Ел Мадхун и Илияна Георгиева.
С тях разговаря Боян Бочев.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..