Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шумен - Грузия - Шумен

Български ученици спечелиха 7 медала на Европейската младежка олимпиада по информатика

Снимка: МОН
Седем медала спечелиха българските участници на Европейската младежка олимпиада по информатика през 2020 г.

Символичен домакин беше Грузия, но заради пандемията се проведе дистанционно в първата седмица на септември, разказа пред Петя Зунгорлиева и Радио София Илиян Йорданов - ръководител на младите информатици.

В надпреварата са се включиха над 80 ученици от 27 държави. Всяка страна можеше да се състезава с два отбора.

У нас олимпийците се състезаваха в Шумен като организаторите са искали видеозапис на участниците и техните екрани.

Децата започват да се готвят от пети клас докато в осми могат да бъдат включени в отбора, обясни още Илиян Йорданов.

Той обясни, че програмирането винаги е свързано с творчество във всеки конкретен случай, а за малките почитатели на информационните технологии постоянно има онлайн състезания.

За първия български отбор сребърни медали завоюваха осмокласниците Деян Хаджи-Манич и Веселин Маркович от Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна. Бронзов медал спечели Велислав Гърков от осми клас от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски".

Първият отбор беше ръководен от проф. д-р Каталина Григорова от Русенския университет "Ангел Кънчев" и от Илиян Йорданов от Факултета по математика и информатика към Софийския университет "Св. Климент Охридски".

От втория отбор сребърни отличия заслужиха Ясен Пенчев от осми клас, от ПМГ "Академик Иван Гюзелев" в Габрово, Даниел Койнов от седми клас, от ППМГ "Нанчо Попович" в Шумен и Михаил Банков от девети клас, от Математическата гимназия "Гео Милев" в Плевен. Осмокласникът Юлиян Славчев от СМГ спечели бронзов медал. Ръководители на втория отбор бяха старши учителят Юлия Димитрова от МГ "Д-р Петър Берон" във Варна и Димитър Добрев от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36