Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посттравматичният стрес води до деменция

Снимка: Pixabay
Посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) може да има по-неблагоприятни психични последици, отколкото се смяташе досега. Нови изследвания показват, че хората с посттравматичното стресово разстройство са два пъти по-склонни да страдат от деменция по-късно в живота си.

Изследването, публикувано в „British Journal of Psychiatry“ и проведено от изследователи от Университетския колеж в Лондон, прави първия мета-анализ на доказателства, който свързва ПТСР и риска от деменция.

Изследователите са анализирали резултати от 13 проучвания, проведени на четири континента. Използвани са данни на 1 693 678 лица, като изследователите са проучили дали диагнозата ПТСР също е довела до повишен риск от деменция 17 години по-късно.

Екипът на колежа е обединил данните от осем от анализираните от тях проучвания и установил, че страдащите от ПТСР са с 61% по-висок риск от деменция по-късно през живота си. Вземайки данни от още две проучвания, които използвали различни методи, изследователите открили, че ПТСР удвоява риска от развитие на психично разстройство.

Констатациите от проучването показват, че лечението на ПТСР може да намали риска от деменция по-късно.

Главният автор д-р Василики Оргета от Психиатричния отдел на лондонския колеж отбеляза, че тяхното проучване подчертава доказателства за връзката на травматичните преживявания и здравето на мозъка, особено как травмата в дългосрочен план въздейства върху мозъка и увеличава уязвимостта на човек към деменция.

Въпреки че остава неясно как ПТСР увеличава риска от развитие на деменция, изследователите предполагат, че това може да е свързано с повторното преживяване на травмата, която има тенденция да се повтаря.

Според д-р Оргета в момента ПТСР е много често срещано сред тези, които са били хоспитализирани с Covid-19. Въпреки че е обикновено е недолекувано и недостатъчно диагностицирано състояние на психичното здраве, то може да има отрицателни дългосрочни ефекти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
The Oldie Goldies

"The Oldie Goldies" представя на живо 15-те композиции от дебютния си албум

Суингът набира все по-голяма популярност и скорост в България и поредното доказателство за това е новият албум на "The Oldie Goldies". Формацията е създадена в края на 2019 г. като малък ансамбъл, който се разраства до октет, поради възникнала необходимост, разказаха с усмивка пред БНР-Радио София барабанистът Борислав Петров и..

публикувано на 03.10.24 в 11:45

В България са нужни 199 заплати за закупуване на жилище

В България са нужни 199 месечни заплати за закупуване на жилище с размер от 100 кв. м. Това показва проучване, което сравнява цените на недвижимите имоти в 62 държави спрямо средните заплати на местно ниво. Средната цена на имот с площ 100 кв. м е еквивалентна на 114 нетни заплати в Дания, което прави северната страна най-достъпната страна в Европа за..

публикувано на 03.10.24 в 10:48

Млад мъж почина на място след удар с тротинетка в стълб в София

Млад мъж е починал на място, след като се е ударил с тротинетка в стълб в София.  Трагичният инцидент е станал снощи, а сигналът е подаден в 23:50 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ в столицата. Към мястото на произшествието – на булевард "Симеоновско шосе", е изпратен спешен екип, който само констатирал смъртта на 32-годишния..

публикувано на 03.10.24 в 10:28

Доц. Кристиян Постаджиян: НБУ е реална алтернатива на образованието в чужбина

След откриването на академичната година в Нов български университет (НБУ) се провежда седмицата за ориентиране на студентите – следващи от по-горните курсове помагат на новопостъпилите. "Младите хора влизат „в реалността на живота“ още след първия семестър", отбеляза пред БНР-Радио София доц. Кристиян Постаджиян, зам.-ректор по учебната..

публикувано на 03.10.24 в 09:25
Оранжевото не е само по листата на дърветата

Слънчево, температурите в София ще стигнат до 25°

Днес ще бъде слънчево с разкъсана висока, по-късно през деня над крайните северозападни райони, и средна облачност. Ще духа слаб южен вятър. Дневните температури ще се повишат, максималните ще бъдат между 23° и 28°, в София - около 25° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове на отделни места видимостта ще бъде..

публикувано на 03.10.24 в 07:20
Доц. Любомир Киров

Доц. Любомир Киров: Не бива компютърът да отнема времето за пациентите

Председателят на Европейския съюз на общопрактикуващите лекари (UEMO) д-р Тиаго Вилануева (Португалия) ще бъде специален гост на 15-ата годишна Национална научнопрактическа конференция по Обща медицина , която ще се проведе на 3 октомври в кк. „Албена“. Гостът ще изнесе лекция, в която ще представи европейската асоциация и какво е „Да..

публикувано на 02.10.24 в 18:12
Походът за свобода ще се проведе в България за 10-а година

Походът на свободата е поход срещу експлоатацията и трафика на хора

Моника Николова от фондация "А21", радетел за права на хората в борбата с трафика на хора, разказа в предаването „Ритъмът на столицата“ за предстоящия  Поход на свободата, който ще се състои на 19 октомври . По думите ѝ, това е глобално събитие, което фондацията реализира вече 10 години. Той обединява хората от много държави и се провежда като..

публикувано на 02.10.24 в 17:40