Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Георгиев:

В основата на всеки фестивал е някакъв празник

Най-старият фестивал в столицата - "Софийски музикални седмици", е в разгара си. Неговото 51-во издание ще продължи до Деня на музиката, 1 октомври.

Отложихме фестивала, но не с една година, както направиха много други български, европейски и световни фестивали. Успяваме да спасим нашата визия и като обем - над 51 прояви, с много премиери на българска музика, специално написани произведения, сцена на младия музикант, както и гостуващи артисти”, казва Момчил Георгиев - директор на фестивала "Софийски музикални седмици".

Нека не забравяме, че в основата на всеки фестивал е някакъв празник, оттам е произходът на самата дума“, добавя той. Откриването на Софийски музикални седмици, което трябваше да бъде на 24 май, се прехвърли върху друг празник - 6 септември. Според Момчил Георгиев публиката определено е зажадняла за концертите, огромно е и желанието на музикантите да излязат пред своите почитатели.

Трябва да обръщаме вече фокуса и да говорим за влиянието на фестивала върху публиката и ситуацията с Covid-19, а не обратното”, смее се Момчил Георгиев.

Под светлината на прожекторите тази година е пианото. Инструменталист във фокус е Милена Моллова (тази година тя има 80-годишен юбилей), а водещ гост-композитор - Албена Врачанска, която от години живее и работи в Люксембург и през последните месеци беше номинирана за някои престижни европейски награди. Тя ще бъде представена с едноактна опера, камерни произведения, клавирни и вокални творби. “Разбира се, голям акцент на цялата година е музиката на Бетовен“ – обобщава Момчил Георгиев. 

Една от мисиите на Софийски музикални седмици е “Сцена на младия музикант”. Фестивалът често предоставя първа сцена и първи записи (чрез БНР, където традиционно са партньори още от най-първото издание). В тази насока най-скорошен е концертът на  Симон Найман, Петър Дюлгеров и Виктор Тренчев.

В събота пък предстои един от гвоздеите на програмата - перкусионистката Виви Василева, която живее в Германия (това е сестрата на именития ни цигулар Васко Василев) и бразилският китарист Лукас Кампара Джиниз.

В понеделник и вторник пък ще гостуват два извънстолични оркестъра – на 21.09 идва Симфониета Шумен със солист Веско Стамболов, който от години живее и преподава в Барселона. Той ще изпълни два клавирни концерта – на Големинов и Гурецки, под палката на Станислав Ушев. Следва гастрол на Симфониета Враца, като успоредно почти всеки ден има камерни концерти в зала БИАД.

Момчил Георгиев коментира и диниамиката на фестивалния живот в Европа, която е различна в отделните държави, дава различни примери – как знакови фестивали като този в Байройт са отложени за 2021 г., докато Залцбургският успява да „спаси“ своето 100-годишно издание с програма почти изцяло на открито.

Чуйте още за фестивала в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35