Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Кирил Карамфилов:

Намалява смъртността от инфаркт на миокарда

Снимка: Александровска болница

На днешния 29 септември отбелязваме Световния ден на сърцето. Целта на този ден е да се повиши информираността на обществото за причините и рисковете от сърдечните заболявания, да се насърчат хората сами да контролират заболяванията, да ги профилактират, да се хранят и живеят здравословно. 

Пандемията от Covid-19 тази пролет промени много сфери на живота, включително и отношението на хората към здравето им и очевидно всички трябва да приемат нов стил на живеене - това важи най-вече за хората с хронични здравословни проблеми.

“Пациентите със сърдечно-съдови заболявания изчезнаха. Те намаляха, но не защото сърдечно-съдовите заболявания по някакъв начин са намалели, или защото пациентите са намалели, те просто имат страх от това, че непрекъснато се тиражираше, че пациентите със сърдечно-съдови заболявания са най-застрашени и имаха големи бариери да идват при нас да ги преглеждаме и лекуваме”, казва доц. д-р Кирил Карамфилов - завеждащ Отделението по инвазивна кардиология в Александровска болница.

По думите му, след преминаването на т.нар. първи пик, пациентите са започнали да идват на контролни прегледи и в крайна сметка се оказва, че е много важно те да бъдат добре образовани за допустимите рискове, които могат да предприемат, търсейки помощ, и опасностите от това да се заразят или да не потърсят помощ.

Според доц. Карамфилов хронично болните пациенти много добре познават състоянието си и могат да определят дали то изисква консултация по телефона или посещение при лекаря, друг е проблемът с хората, които за първи път имат сърдечен проблем - често пъти тези хора се притесняват да търсят помощ. Тези пациенти обаче могат да разчитат на вече добре създадена организация (заради Covid-19) в Спешната помощ.

По думите на доц. Карамфилов хората в момента са здравословно по-грамотни и това е резултат от работата на гилдията и пациентските организации. Хората вече знаят не само кои симптоми са опасни и кои не, но и знаят какво да правят след това.

“Ние отчитаме всяка година намаляване на смъртността, най-вече от най-смъртоносната форма на исхемична болест на сърцето - миокардният инфаркт. Това е добър пример за колаборацията между различни лекари, пациентски организации и фармацевтични компании, за да видим този резултат”, допълва той.

Най-важна обаче е личната отговорност за здравето - здравословната храна, достатъчно сън, много движение и ограничаване на стреса.

Чуйте повече в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00