Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб:
"Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика, без да има претенции като продуцент. Реших, че това е времето да направя нещо за дъщеря ми Надежда, с което двамата да сме на сцена.
Винаги имам пред вид конкретни хора, когато пиша музика. Реших сега това да е камерна музика, между класика и джаз. Квартет София и басист бяха необходими. Калина Андреева, само на 24 е толкова уверена и прецизна, че на колегите от квартала им паднаха ченетата, както се казва. Идеята за зодиите ми дойде на една тераса в Сапарева баня. Това е просто закачка и благодат за композитора. Всеки ще открие или няма да открие нещо за себе си.
(Слушаме "Скорпион" със соло на кларинет на брат му, Борислав Йоцов)
"Не мога да се поставя като композитор, музикант съм и обичам да пиша музика, за мен това не е задължение, а игра. Щастлив съм, че всяка нота, която пиша, се свири. Обграден съм от изключително талантливи, мислещи хора."
(Слушаме "Стрелец" сами открийте интрото къде ви води)
"Явно мисля картинно - всички ми казват, че пиесите звучат като филмова музика. За мен е много важно музиката да има история. Проектът е насочен и към класически фестивали, които правят и кросовър, имаме контакти с Мартенски музикални дни, Софийски музикални седмици, Варненско лято. А Марио е сигурен, че "писмото" ни ще стигне до Харуки. Проблемът е, че колкото и да сме добри, името вкарва хората в залите, а не музиката. Ние сме една от малкото държави без експорт офис за музиката."
(Финалът е с "Водолей" - на базата на тема, която дъщеря му пише за "Акустична версия", водолей е зодията и на двамата с нея)
Още за проектите с Плевенска филхармония и важното място на турнетата в малки места в страната, както и за мястото на българската музика на големите световни сцени - в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..