Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дейността на Иван Вазов като съдия

Снимка: Издателство Ciela
По книжарниците вече се разпространява книгата „Иван Вазов като съдия“, чийто автор е проф. Никола Саранов, който е бил титуляр на дисциплината Наказателно съдопроизводство в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ до края на 40-те години на XX век.

Снимката на корицата на изданието е много интересна - тя показва Иван Вазов като много млад, докато е бил съдия в Берковица. Той е назначен като съдия през 1879 г., тогава е бил на 29 години.   

"Вазов престоява на този пост може би не толкова славно и успешно, както творчеството му. На снимката е с униформа на руски статски съветник. Тогава България е под руско управление и самият Вазов, непосредствено след Освобождението, е бил писар към войските на руския император Александър II в Свищов и Русе, заедно с младия Алеко Константинов“, разказва проф. Веселин Вучков, който преподава "Наказателно право" в Нов български университет и в Югозападния университет в Благоевград и в Академията на МВР. 

Малко се знае за този период на Вазов като съдия, затова и почти няма запазени негови снимки от този период. “Малцина знаят, че по това време за съдии и за прокурори са назначавали хора, които не са били юристи. Те са назначавани от министъра на правосъдието преди всичко заради техния авторитет и вътрешно чувство за свобода, справедливост и безпристрастност, дори и да не са познавали много добре действащите закони, които сами по себе си също са били доста аморфни, защото още не е било отменено окончателно Османското законодателство, а новите български закони не са написани”, обяснява проф. Вучков.

В началото, след Освобождение в България, е имало малцина юристи, които са завършили право в западни университети. Завършили право са Стоян Михайловски, Марко Балабанов, Димитър Греков, но тъй като са много малко, младата българска държава назначава на такива постове (както и в други чиновнически учреждения) по грамотни и популярни българи.

Работата на Вазов като съдия се оказва много плодотворна за него като писател, защото през това време той натрупва много впечатления от герои, характери, събития, които след това се появяват в творчеството му. Това се вижда в романа “Нова земя”, в повестта “Митрофан и Дормидолски”. Докато е в Берковица Вазов пише и поемата “Грамада”.

Иван Вазов напуска поста на съдия в Берковица през есента на 1880 г., след недоволство от страните по водени дела. Допуснал е една съдебна грешка - осъдил е едно куче на смърт, защото е изяло агнетата на селянин и това не му е спестено в критиките към съдиите в Берковица, които са излезли в столичен вестник. 

"Тази малка кампания, която се подема в София е по-скоро заради завист. Той започва да набира литературна популярност. Наистина, след това става всепризнат писател. Подозирам, че всичко това е заради завист, преди всичко литературна", коментира проф. Вучков.    

“Тази книга може да се чете и като популярна лекция по история на българската държава и право до края на XIX век., защото проф. Никола Саранов е посветил половината книга на гения на българската литература, но другата половина е разгледал подробно как се устройва новата, млада българска държава и не е подминал и недостатъците в съдоустройството”, допълва проф. Вучков. 

Чуйте цялото интервю на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26

Кънтри групата "Lilly of the West" с нов албум за Коледа

Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..

публикувано на 25.11.24 в 11:26
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Софийският университет отбелязва патронния си празник с академично тържество

През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..

публикувано на 25.11.24 в 10:15

Кой може да извърши граждански арест?

публикувано на 25.11.24 в 09:34