Не само климатичните промени, но и пандемията от Covid-19 налагат нова визия за озеленяване и общи действия на държавата и общините в тази насока. “Зелените” градове са щастливи градове, защото хората в тях са с висок стандарт на живот, каза пред Радио София председателят на Асоциацията Татяна Бояджиева. Нашето човешко присъствие на планетата трябва да бъде обвързано с това да посадим повече растения, за да подарим на себе си и на децата си повече чист въздух.
Коментирайки посоката на развитие на нашата столица като "зелен" град, тя изтъкна, че София е много красив град, но има нужда от още пешеходни зони. Затова и мечтата й е да има още такива пространства около Ларгото и Орлов мост например, които да се превърнат в приятни места за разходки и обмяна на различни идеи.
Ландшафтният архитект посочи, че пандемията е нанесла сериозни щети и върху производството на декоративни растения, защото се разрази през пролетта, когато се произвеждат много растения. Същевременно тя отчете подкрепата на посолството на Нидерландия за реализиране на идеите за устойчивост на градовете и кръгова икономика. Често пъти то играе ролята и на мост между Асоциацията на производителите на декоративни растения и различни държавни институции.
През 2022 година в Нидерландия ще се проведе Световното изложение и градински фестивал “Флориаде”, което ще представи новите тенденции в ландшафтната архитектура, реализирани под формата на цял град с кръгова икономика, цикличност, енергоспестяване и много зелени площи - за игра, каране на велосипеди, градско земеделие и електромобили, анонсира още Татяна Бояджиева.
Повече за онлайн конференцията "Зелени градове за устойчива Европа 2020", посоката на развитие на градската среда и голямото международно изложение "Флориаде" - чуйте в интервюто на Гергана Пейкова с Татяна Бояджиева.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..