Доказани световни атлети ще участват в тазгодишното издание на маратона "Wizz Air София". В условията на пандемия българската столица е една от малкото, които успяха да запазят това емблематично за града събитие, което тази есен се радва на огромен интерес от елитни бегачи.
Тази година да няма масов старт на кратката дистанция, а само на състезателните 10 км, 21 км и класическите 42,195 км. На 11 октомври участие ще вземат близо 2 400 състезатели от трите дисциплини. От миналата година маратонът е с ново, по-удобно за участниците трасе, а маршрутът преминава през знакови за града ни места и сгради. Стартът и финалът отново са на площад „Александър Батенберг".
Ще има промени в организацията на движението в столицата От 20:00 часа на 10 октомври се забранява влизането на превозни средства между улица „Г. С. Раковски" и площад „Александър Батенберг". От 8:00 ч. на 11 октомври до 19:00 ч. ще бъде забранено влизането на превозни средства по цялото трасе на маратона.
Десетки маратони по света бяха отменени заради здравните мерки и сега желаещите да стартират в София маратонци са много.
„Наложи се да редуцираме заявките, но със сигурност сега в София ще видим състезатели с впечатляващи резултати. При жените се открояват атлетки от Япония, Кения и Украйна с лични рекорди 2,27 – 2,30 ч., а при мъжете имаме кениец – Дънкан Коеч – с върхово постижение 2,04 часа. Досега имаме записани над 300 чужденци,“ обяви Даниел Дуков, спортен директор на Софийския маратон.
Организатори на събитието са Столичната община, Министерство на младежта и спорта, БОК, БФЛА и Асоциация „Спорт в свободното време“.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..