Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Игрите от 90-те "възкръсват" в онлайн платформа

Децата на 80-те и 90-те са израснали с много игри на открито, които създават приятелства, развиват мисленето и социалните умения. През последните години повечето деца предпочитат игрите на компютър и на смартфон, но въпреки това има отново завръщане както към настолните игри от близкото минало, така и към позабравените игри на открито.

“Кръстихме ги игрите на 90-те, тъй като за последно през 90-те децата, които израснахме играхме на тези игри. Все още нямаше компютри и технологии толкова навлезли, а междублоковите пространства бяха по-свободни, защото нямаше и толкова коли”, казва Сами Догмуш, ИТ специалист, който възражда "Игрите на 90-те” в електронна платформа, която създава. Първата игра, за която се сещат авторите на сайта е “Народна топка”, както и любимата на много “Стражари и апаши”.
Така Сами Догмуш, заедно със Светлозара Лазарова, създава платформата “Игрите на 90-те”.

Преди да се появи платформата обаче, двамата правят фестивали, на които се играят игрите от 90-те.
Идеята за платформата се заражда с нотка носталгия и е провокирана от това, че много деца си играят на смартфоните, вместо да играят навън. Съвременните деца не познават игри като скачането на ластик, играта “Дама” с всички нейни вариации, играта “Шоколад”, и др.     

“Игрите са много важни в развитието на децата, а и не само, а и на големите - спорта, активното движение. Тези неща не са за подценяване. Колкото и да е динамично ежедневието ни, когато се приберем вкъщи след работа, не трябва да дадем телефона или таблета на детето, а да му обърнем внимание. Половин час в градинката нищо няма да навреди”, казва Сами.

Игри като “Стражари и апаши” и “Народна топка” учат децата на работа в екип и на съпричастност. В днешно време има деца, на които тези игри са им интересни и ги знаят, но има и такива, на които не им харесват. Отново важно е какво предават родителите на децата си. В дигиталната платформа се събират имената на игрите и техните правила.

“Искаме да направим един алманах на игрите - да съберем етнографска справка за игрите от всички краища на България - как се казват и как се играят. В платформата ще има интерактивни видеа, в които децата ще могат да видят нагледно как се играе дадена игра. Ще могат и да се въвеждат игрите от страната”, обяснява Сами Догмуш.

“На изминалото ни събитие във Видин ни беше много любопитно да видим още един вариант на “Шоколад” (вариант на играта “Дама”). Децата имат свои собствени вариации на вече установените правила и идват и обосновано ни разказват защо има промяна в конкретно правило, тъй като това ги кара да са по-активни, покачва се нивото на сложността. Това е може би един от плюсовете на интернет игрите, защото вече в съзнанието на децата са опциите те да надградят ситуацията”, казва Светлозара Лазарова.

“Част от нашия план е да успеем да дадем на децата възможност на техния сегашен онлайн език, да имат подходящи видео наръчници, които да намерят в нашия сайт, допълва още тя.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова и Божидар Янев.
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Апостол Миленков, Александър Александров и Ружа Семова

Основният проблем на съвремието е диалогът

Акцент от Софийски музикални седмици: Апостол Миленков и Ружа Семова, както и Александър Александров, които представят съвременни австрийски песни в един специален проект. Кои са поетите и композиторите - в разговора с тях: "Имахме съвместен проект във Виена, този е вторият. 450 хиляди там са всяка вечер на представление. Но имаме своята публика...

публикувано на 28.05.23 в 12:15
Ясен Зердев

Всичко се случва, когато човек е в движение

Ясен Зердев представя в студиото новия си албум: "Албумът е нещо емоционално, бележи труден период, който мина. Не съм вярвал, че ще съм доволен. Най-важното във форматите, където съм участвал, са срещите."  Кои са хората, с които прави албума, колко от тях е срещнал по различните формати и какво е да работи с тях - още преди първото му парче, "Тук..

публикувано на 28.05.23 в 10:54

Да отключим всяка една семейна памет

Юлия Спиридонова е една от най-добрите и награждавани български детски писателки, превеждана е на английски и френски. Тя идва от Англия, където живее, на Панаира на книгата. Предстои ѝ среща с децата и представяне на книгата ѝ „Ножицата“ за пътя на една ножица през българската история: "Книгата е необичайна, не е нещо, което ще откриете в детска..

публикувано на 28.05.23 в 09:44
Светла Баева

Никой не обича етикети

Светла Баева, активист и защитник на човешки права, директор кампании във Fine Acts, e поредната млада легенда, открита и представена от Елена Пъневска: "По-силна от думите" е по-голяма наша кампания за представяне на уязвими групи в нашата страна. Никой не обича етикети, важното е да разказвам историите на други хора, каузите им. От 12 години се..

публикувано на 27.05.23 в 16:00

Софийски разкази - д-р Кръстьо Кръстев

Литературният критик д-р Кръстьо Кръстев, след като окончателно се установява в София, в 1892 излиза първия брой на списанието му "Мисъл". То го сплотява с Пенчо Славейков. За спора на кръга "Мисъл" с Иван Вазов, чуйте в звуковия файл: В София учи в Първа мъжка заедно с Тодор Влайков до 1885. Според него, "не е бил амбициозен и е изявявал средни..

публикувано на 27.05.23 в 15:00
Емил Димитров и Мариета

Адресите на любовта - Емил Димитров

Емил Димитров се жени два пъти за втората си жена Шарл Азнавур не успява да кумува на първата сватба, поради снеговалеж През целия си живот, естрадната легенда Емил Димитров издава 30 албума, 55 милиона копия от тях са продадени само в Съветския съюз. В необятната страна той е тотална звезда. Там се залюбва и с първата си съпруга,..

публикувано на 27.05.23 в 13:55

Надбягване за забавление

Първото надбягване за корги в България ще се проведе  точно след Клубната изложба на 28 май, 2023 г. (неделя) от 14:00 ч. в кучешката градинка - поляната зад музей "Земята и хората" в София. Подробности от  Михаела Илиева, член на УС на Клуб “Уелско корги България“ : "Изначално породата произхожда от Уелс, тя е най-малката от овчарските..

публикувано на 27.05.23 в 11:29