Дъщерята на автора доц. Ирина Харалампиева, преподавател по музикална естетика в Националната музикална академия, разказа пред Радио София, че книгата изследва всички устни предания, които няма как да се запазят. Дори може да се каже, че такава книга вече няма как да бъде написана, тъй като са си отишли хората, които са пазели тези обичаи.
Харалампи Харалампиев е известен с книгите си за деца, автор е на текстове за детски песни. Носител е на много награди - „Златна лира” за поезия, „Златно перо” за журналистика, бронзов приз от „Златния Орфей”, носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий” ІІ степен. Негови творби са преведени на руски, английски, полски, испански. Името му е в Международната поетична библиотека на САЩ, където е избран за поет на 2002 г.
Творецът е инициатор и за залесяването на хълма Корминеш, който сега е превърнат в открита сцена за различни артистични прояви. Има невероятно добро отношение на хората от Челопеч към поета, неговото творчество се пази и всички, които имат спомени с него, са ги разказали по време на премиерата, каза доц. Харалампиева. Тя отбеляза и един любопитен факт - специфичния говор на това място, част от който все още е запазен, както и борбеността на средногорци.
Още интересни подробности за книгата „Духовна култура и фолклор на Челопеч“ може да намерите в интервюто на Лили Големинова с доц. Ирина Харалампиева.Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..