Живеем в свят, в който прогнозите нищо не значат. Видяхме какво стана с Брекзит. Сега и с изборите в САЩ е трудно да се предскаже победителят. Намираме се на ръб, след който може да се зададе авторитаризъм. Преди време хората участваха в социологически проучвания съзнателно, има усещането, че го правят за обществото и честността на изборите. Това им омръзна. Друга причина е, че публичността се измести в интернет, където текат съвсем различни процеси. По друг начин се дискутира. Познатите печатни медии със своята структура и йерархия на отговорностите и стандартите, пренесени в дигиталната среда, вече са други.
Тези разсъждения изложи пред Радио София културологът проф. Ивайло Дичев:
„В мрежите виждаме вълни от емоции, конспирации. Тръмп разчита на това - лъжи, самохвалства, радикализация на обществото. И това става модел в целия свят, включително и у нас.
Хората се насъскват едни срещу други. Вече няма значение истината. Търсиш начин да мразиш другия. И новите, дигитални медии помагат за това.“
В момента въпреки социологическите допитвания и данни, повечето хора залагат на Тръмп – биха спечелили повече, защото би било изненада, отбеляза проф. Дичев и сравни този факт с общественото мнение.
„Това, което всички чуват и мислят, то не се забелязва много. Ако кажеш нещо невероятно, странно, шокиращо, всички го забелязват. Видяхме го у нас с ковид“, допълни културологът, намеквайки за доц. Мангъров.
По думите на Ивайло Дичев за Европа победа на Тръмп ще означава нещо много лошо. Той направи всичко възможно да скара съюзниците в НАТО. Налага крайния десен егоизъм. Говори така, сякаш ни прави бизнес услуга. У нас видяхме как по брутален начин ни принуди да сключим сделката на военните самолети. Докато Байдън е олицетворение на институцията.
Медийната прозрачност на света, мигновеното информиране допринася много за това, борбата с тероризма да не слиза от дневния ред. По мнението на проф. Дичев във Франция се задава контрол над дигиталните медии и ревизия на отношението към религиите.
„Ковид кризата е тест до каква степен е здрава една държава и доколко е легитимна нейната власт“, коментира още културологът.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов с проф. Ивайло Дичев.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..