Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В галерия "Лоран"

Живопис за удоволствие - един друг Теню Пиндарев

Две от живописните платна на Теню Пиндарев
Снимка: Галерия Лоран

Неговият изразен език е толкова познат на всички - от детските книжки, защото той е и илюстратор, от карикатурите му по страниците на вестник Стършел, и от някои незабравими рисунки и шаржове на големите бохеми на някогашна София дори - това е Теню Пиндарев. 

Елисавета Станчева, която е изкуствовед (по любов, както сама поясни, иначе работи в сферата на... усвояването на космоса) ни разказва за уникалната в много отношения изложба, която ни представя големия майстор на шаржа и карикатурата Теню Пиндарев като живописец. Тя се открива на 3 ноември и ще продължи до края на месеца в галерия "Лоран".

Теню Пиндарев е роден в един от градовете с най-много художници у нас - Казанлък. Негов учител по рисуване, а и по хумор на даден етап, е бил Чудомир.Завършил е живопис в Художествената академия при Илия Петров. Негови карикатури са показвани къде ли не - цяла Европа, Канада, САЩ... 

Сега обаче можем да видим друга страна от неговото изкуство.

"Да се занимава с живопис е въпрос на естетическа потребност за Теню Пиндарев" - каза в студиото на Радио София Елисавета Станчева,  - "включително и едно желание да декорира дома си, защото всички творби, които ще покажем идват оттам (и не са излиза досега) от неговия дом и неговото ателие. Гледайки ги, си мисля, че той ги е рисувал за удоволстие, рисувал ги е с удоволствие и местата, които те изобразяват, също са места, на които отиваме с удоволствие - Балчик, Созопол, българските планини". Оттук се ражда и заглавието на експозицията, покрай която Елисавета е прекарала доста време в Националната библиотека, както и в редакцията на вестник "Стършел", където е разговаряла с хора, които са познавали и работили с Теню Пиндарев. (Деликатен и винаги елегантен - така го описват те).

"Напоследък има толкова отменени удоволствия, но искрено се надявам хората да могат да видят тази изложба на един изключително дълголетен човек (Теню Пиндарев доживява до 91), който дори след 80-тата си година не спира и продължава да рисува, при това в различна от дотогавашната си посока" - разказва тя. Обяснява и много колоритно откъде идва фамилията на Теню Пиндарев - струва си да чуете целия  разговор.

"Ние не се отчайваме и продължаваме, защото няма ли изложби, няма как да съществуваме" - казва пък Лаврен Петров, който прави толкова интересни проекти свързани с големи познати и не толкова познати имена, важни за родното изкуство.
Експозицията на Теню Пиндарев включва 30 платна, като не всички те ще бъдат изложени в галерия Лоран поради липса на достатъчно място, но всички ще бъдат достъпни онлайн.
"Всички сме зажадняли за позитивизъм и именно това струи от тази изложба, още от заглавието. Картините, които ще видите са създадени през 80-те и 90-те години на 20 век, от тях струи една изтънчена чувствителност И да добавя нещо любопитно - за някои от маслените платна запазихме оригиналните рамки, които Теню Пиндарев сам е украсявал и оцветявал"разказва Лаврен Петров и кани всички да видят изложбата "Живопис за удоволствие" защото "взимаме всички мерки и ще бъдете на сигурно място; за да се насладите на нещо непоказвано досега и защото обичате българската култура, а тя сега има нужда от подкрепа".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34