Най-актуалната тема в момента - за появата и разпространението на пандемиите, произтичащи от диви животни (т. нар. зоонози) е във фокуса на експозицията, която ще бъде открита в Националния природонаучен музей (НПМ) на 10 ноември и ще остане до пролетта на 2021 г.
Зоонозните болести са бактериални, вирусни или гъбични заболявания, които веднъж възникнали при един животински вид, заразяват и други видове, често чрез междинни гостоприемници, и могат да причинят сериозни щети при хората и животните.
Повече от половината инфекциозни болести, познати на човека, са зоонозни. Сред тях са чумата, испанският грип, СПИН и Covid-19.
„Искаме да покажем какво точно представляват зоонозите, да се разбере, че здравето на хората зависи и от здравето на екосистемите. Не на последно място, ще се види, че вирусите не само причиняват зарази, но и имат принос за еволюцията“, обясни пред Радио София биологът Ния Тошкова от НПМ.
Тя допълни, че хората все по-често навлизат в територии, считани за хабитати на диви видове и последствията са налице. Човек трябва да промени отношението си към природата и животинските видове, както и към климатичните промени, подчерта специалистът. И обясни защо не е вероятна хипотезата, че коронавирусът, причинител на Covid-19, е създаден в лаборатория.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Ния Тошкова.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..