Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Симидчиев: Медицински мерки отстъпват пред мерки, съобразени с икономическата обстановка

Снимка: БГНЕС

“Когато броят на тестовете е висок и същевременно процентът на тестовете, които са положително също е висок, това означава, че не правим достатъчно тестове, тъй като обичайно, за да можем да контролираме добре ситуацията трябва около 10-15% от тестовете да са положителни, когато те нараснат повече, означава, че тестваме повече хора, които са с оплаквания и хора, които са контактни на такива с оплаквания, и затова броят на положителните тестове е висок”, казва пулмологът д-р Александър Симидчиев, член на Медицинския експертен съвет, който съветваше правителството в началото на кризата с коронавируса. 

По думите му, това, което е ясно в момента е, че епидемията е доста разраснала се. Тя е дифузно разпространена и много хора вече боледуват. Голяма част от тези, които имат оплаквания, вероятно са заразени с този вирус, тъй като в момента няма данни, че циркулира друг вирус.   

“Обстановката е напрегната, има много хора, които боледуват, нещо специално няма, освен че бройката болни се увеличи значително”, казва той.

Относно мерките, които са наложени и това, че много хора продължават да не носят маски, д-р Симидчиев заяви, че обществото е разделено в отношението си към противоепидемичните мерки - носенето на маски, дистанцирането и всички други мерки.

“Медицински мерки отстъпват малко по-назад от мерки, които са съобразени с икономическата обстановка, с нагласата на обществото и доста други фактори. За съжаление това можеше да работи, когато инфекцията беше на ниско ниво и не се разпространяваше толкова бързо, когато се разпространява по-бързо са необходими по-категорични противоепидемични мерки, стриктно спазване на нещата, които вече знаем, че трябва да се спазват, включително и някои допълнителни мерки, които би следвало да бъдат предприети.  

Едно от важните неща, които д-р Симидчиев предложи преди няколко дни е, за да се намали напрежението по взимане на решение кой, къде и как да бъде лекуван, да има по-ясни критерии за това какво да правят лекарите на предния фронт, т.е. кога, при какви условия трябва да се предприеме хоспитализация, кои пациенти са по-рискови и др.

Чуйте цялото интервю на Данаил Конов в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25
Артистът Ива Янкулова

Певицата Ива Янкулова с ново поприще - учител по изобразително изкуство

Ива Янкулова е поет, музикант, артист, а от скоро е в съвсем нова светлина  - тази на учител по рисуване в малкото китно градче Бяла, което се намира близо до курорта “Обзор”. “Аз не само съм учител, но взех решението да съм много далеч от София. Така се случи, че преди няколко години попаднах на почивка там и ми хареса много градът. Много бързо взех..

публикувано на 03.01.25 в 08:35