Домашните любимци също трябва да практикуват социално дистанциране заради безопасността на стопаните си, както и за да се осуети разпространението на коронавируса, пише в. "Дейли стар", позовавайки се на швейцарски експерти.
Според специалистите кучетата трябва да стоят на разстояние 2 метра от себеподобни, докато котките изобщо не бива да бъдат пускани навън.
По този начин се гарантира, че питомците няма да предадат зараза на човек или други домашни любимци.
Експертите излизат с тази препоръка, след като проучване установи, че котки, хамстери, зайци и порове могат да се заразят с Covid-19.
Учени откриха, че котките, например, могат да предават вируса на себеподобни "по въздушен път", както и че кучета дават позитивни резултати за заболяването.
Смята се, че коронавирусът, който причинява Covid-19, се е появил за пръв път при животни - вероятно панголини, въпреки че няма документирани случаи на предаване на заразата от домашни любимци на хора.
"По принцип социалното дистанциране е също толкова полезно за домашните любимци, колкото и за човека, за да се гарантира, че не могат да предадат вируса на хора или други питомци", казва Фолкер Тил, вирусолог от университета на Берн, Швейцария.
Според Йоханес Кауфман от швейцарските ветеринарни клиники "Аникура", съществува риск вирусът да се запази дълго време върху козината на домашните любимци или в назалните им секрети.
Експертите казват още, че питомците трябва да бъдат третирани като останалите членове на семейството, които се пазят едни други от потенциална зараза, докато не се разбере повече за ефектите на вируса върху животните.
Въпреки препоръките за социално дистанциране на домашни животни, експертите напомнят, че на кучетата и котките на бива да се слагат предпазни маски за лице, тъй като това може да се окаже пагубно за тях.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..