Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

4 тенденции след 10 издания на Рейтинг на висшите училища в България

| обновено на 18.11.20 в 16:17
След празника от завършване на висшето образование идва реализацията в професията
Снимка: БГНЕС

В сравнение с периода отпреди 6-7 години, в момента българските висши училища подготвят много повече учители, лекари, медицински сестри и лаборанти, показва 10-ото издание на Рейтинга на вузовете в България за 2020 година. В него се отчитат и сравняват по определени критерии

52 висши училища, които обучават по стотици специалности, разпределени в 52 професионални направления. Отчитат се учебната програма, средата, научната дейност, престижа и реализацията на завършилите.

Данните показват, че се подготвят повече специалисти за секторите на сигурността и отбраната, както и за културата и изкуствата.

Наблюдава се известно увеличаване и в дела на студентите в някои инженерни направления, главно в сектора на ИКТ, но няма тенденция за подготовка на повече инженерни кадри.

Това, което наблюдаваме, е увеличаване на броя на студентите в направления, свързани със сектори, в които по правило държавата е основен работодател или основен източник на финансиране – образование, здравеопазване, отбрана и сигурност, култура.

Георги Стойчев„Има специалности и професионални направления, които гарантират добри доходи след завършване на образованието, при други, обаче, има значение от кое висше училище излизат кадрите“, обясни пред Радио София Георги Стойчев, ръководител на екипа, подготвил рейтинговата система.

След „математическите специалности“, които дават кадри за ИКТ (информационни и комуникационни технологии) сектора, следващи по-високи доходи, са непопулярните металургия и проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, допълни Стойчев. Доходите обаче не са единствен критерий за реализация.

По думите му вече се забелязва повишаване на безработицата сред висшистите, заради коронавирусната епидемия и ако кризата продължи, процесът може да се задълбочи.

Екипът, който изготвя рейтинга вече 10 години, е забелязал няколко тенденции в българското висше образование: рационализиране на разпределението на студентите по направления; по-добра връзка между университетите и пазара на труда у нас; повишаване броя и качеството на научните публикации; броят на чуждестранните студенти от 2007 до 2020 г. се е удвоил.

Рейтинговата система е надежден източник с много информация, но при избор на училище трябва да се вземат още много обстоятелства, фактори и лични качества и приоритети. Не всеки ВУЗ, който е на челна позиция по дадена специалност, е най-подходящият за млад, човек, който иска да се развива в съответната област.

Чуйте разговора на Данаил Конов с Георги Стойчев.
Анкетата със студенти е на Луиза Лазарова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Захариев

Съветите на един "CEO на годината"

Съоснователят на Finance Academy Георги Захариев за пореден път получи признание и потвърждение за лидерските си качества и умения. В десетото издание на годишните награди на b2b Media той бе отличен като "CEO на годината". (CEO (от англ.: chief executive officer - главен изпълнителен директор) Признанието е резултат от..

публикувано на 22.07.24 в 19:11
Олимпийските кръгова са на Парижкия символ - Айфеловата кула

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж и поредица от събития в 3 български града

Няколко дни преди началото на Олимпийските игри в Париж с удоволствие разговаряме с Матиас Фавро – Аташе по сътрудничеството в областта на френския език, референт за спорта и със Здрава Стоева – отговарящ за публичните връзки във Френския културен институт. В София, Бургас и Варна Френския културен институт организира специални..

публикувано на 22.07.24 в 17:55
Доц. Стоян Везенков

Доц. Стоян Везенков: Екранът приспива и състарява мозъка

Дори и да е под голям стрес, човек няма да се разболее сериозно, ако има здрав сън. Сънят е ключов за благосъстоянието на човека и има съществена роля за ученето на способности, на знания. За мозъка сънят е по-важната част от денонощието , коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Стоян Везенков . Той е доктор по невробиология, магистър по..

публикувано на 22.07.24 в 17:19
Жителите на общината разпространяват в социалните мрежи карта с местата на евентуалните сондажи

Ще има ли сондажи за добив в Община Своге?

По казуса в отговор до БНР-Радио София от МОСВ разясняват : "Съгласно Закона за подземните богатства (ЗПБ), министърът на енергетиката е компетентен орган за процедурите по предоставяне на разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства, за сключване на договори за търсене и/или проучване, за одобряване на цялостните и..

публикувано на 22.07.24 в 15:13
Предвижда се да има повече

В СОС решават за по-стриктно разделно изхвърляне и събиране на отпадъците

Повече контейнери за разделно събиране на боклуци в Столичната община и засилен контрол върху сметоизвозващите фирми, предлагат общински съветници от ПП-ДБ-Спаси София. Докладът с промените ще бъдат разгледан в Комисия по екология утре, 23 юли, както и на заседанието на Столичния общински съвет на 25-и, четвъртък. Контейнерите за разделно..

публикувано на 22.07.24 в 14:25

Районът на Терминал 1 на летище София е блокиран заради забравен сак

Блокиран е районът на Терминал 1 на летище София заради забравен сак. Екипи на полицията правят оглед. Не се допускат автомобили пред сградата на терминала, а хората, които са били вътре, са изведени. След като проверката приключи, полицията ще съобщи подробности. От летище София уточниха, че полетите не са засегнати.

публикувано на 22.07.24 в 13:46
Фрагмент от корицата

Нова книга за знатни копривщенски фамилии, допринесли за подема на града

Възрожденският град Копривщица отбеляза своя празник на духа, един празник на историята и на фамилиите в града.  Многоуважаваната Райна Тотева е познат деятел, дългогодишен учител по литература и български език, автор на исторически изследвания за поета Димчо Дебелянов и за копривщенските кенета (тънки дантели, шити върху конски косъм, техника..

публикувано на 22.07.24 в 13:07