Обиколката започва в 13.30 ч. пред Софийския университет „Св. Климент Охридски" и продължава максимум 2 часа.
Проектът HerStory, който от сдружение "Възможност без граници" прави в България, се финансира от Европейската комисия и в него участват седем страни. Това е и една от причините, поради които работният език е английски, за да можем ние да споделяме знанията, които имаме с всички партньори. Гидовете, разбира се, могат да правят туровете и на български език. Това обяснява в “Радиокафе” Веселина Панайотова от сдружение "Възможност без граници".
Хората, които се включват в тези разходки, са млади чужденци, които искат да научат повече за града, в който са попаднали и за тези велики български жени, но също и за да се свържат с други чужденци, които се намират в София.
В столицата, въпреки че има около 700 паметника, няма нито един на жена, която се откроява с постиженията си, а проекти за такива не липсват. Според Веселина Панайотова причината за това е, че сякаш жените се отказват от желанието си да оставят физическа следа.
“Няма я почитта към миналото, към приноса на жените, които са направили нещо забележително. Жените нямаме този усет да кажем “Аз бях тук. Направих това. Оставям това физическо нещо като памет за бъдещото поколение”, коментира Веселина Панайотова.
В същото време има много забележителни дами, като Елисавета Карамихайлова, която почти е била откривателят на неутроните, но забавяне на публикацията ѝ я лишава от това тя да е откривателката.
Също изключително впечатляваща е историята и на Констанца Ляпчева, която е била изключително активна жена. Това е жената, благодарение на която всички българчета празнуват Денят на детето на 1 юни. Тя е и българката, отговорна за това да има ясли в страната, изграждала е и домове за деца, останали без родителска грижа.
Още за предстоящия тематичен тур чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.