Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията невротизира българите и показва, че са емоционално прегрели

Снимка: БТА

Проучването „Жизнени ориентации и стилове на справяне с пандемичната обстановка в България март-октомври“ показва три важни извода. Първо, че два пъти повече в сравнение с 2018 г. нараства обемът на онези реакции, които могат да бъдат определени като невротични преживявания в ежедневието.

“Ние сме изследвали хора, които са икономически активни, т.е. това е извадка от хора, които имат работа и доходи. Това е най-дееспособната част от популацията. За съжаление е нараснала два пъти тази невротизация”, коментира психологът Пламен Димитров.

Невротичното поведение се дели на две големи групи, обясни още психологът - това са пасивни защити - маса хора (над 20% от общо 33%, които са попаднали в тази група) са в състояние на самоотчуждение, затваряне в тревожно-депресивни състояния, отчаяност, казва той.

Голяма част от хората с пасивно-защитната форма на реакция очакват някой да разреши проблемите им. Има вкопчване в изпълнението на мерките и подчинение до обсесивност. Една четвърт от тези хора са ориентирани към конформистични социални модели на справяне с проблемите.

Другата голяма група, която се е увеличила двойно спрямо 2018 г. , са т.нар. агресивни защитаващи се. “Една трета от тях са се вкопчили в негативизъм, отричане, критикуване, сочен с пръст и търсене на виновни. Фактически това успокоява тяхната тревожност, но не решава проблемите”, коментира Пламен Димитров.   

Всички тези практики са насочени към саморегулация на емоциите, която обаче потиска тревожността, като поставя едни агресивни защити, нападателни или обратното - скриваме се в себе си или отричаме и изопачаваме реалността.  Има и хора, при които се търси решение на проблемите със съзидателност, която се изразява в това, че хората търсят ясни стъпки, планове и програми за решаване на проблемите както в индивидуален план, така и в труда си и семейните си отношения.

Една друга част от хората наблягат на ученето - излезли са от комфортната си зона, но използват кризата, за да трансформират начина си на поведение, да го обогатят и да го усъвършенстват. Има и хора, които проявяват изключителна емпатия и се посвещават на това да помагат на по-уязвимите.             

От гледна точка на психично-здравния статус на населението, тава изследване показва, че стиловете на справяне, които са невротични - дисфункционални и неефективни, са свързани с данните на СЗО за психично-здравните проблеми и предизвикателства.  

“Около 67% от нашите изследвани, а те са представителна извадка за икономически активните българи, имат високо ниво на емоционално прегаряне, което означава хронично изтощение и елементи на деперсонализация, невъзможност да се възстановяват и известно чувство за неспособност ефективно да организират поведението си. Заедно с това имат и показателите, които мери индексът на СЗО за психично-здравни проблеми, като това е първо ниво, а второто вече изисква клинични интервенции”, казва Пламен Димитров.

Още за изследването - чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.04.24: Настроения и очаквания преди изборите

Гости тази седмица в предаването "Форум" бяха Тодор Терзиев и Арман Бабикян. Темите, на които те се спряха в днешния 23 април са: Политическите акценти от деня Настроения и очаквания преди изборите Ден преди изтичането на срока за подаване на документи за участие в европейските и националните избори от страна на политическите сили,..

публикувано на 23.04.24 в 19:11

"Училище за ваксини" се проведе за 16-и път

Вчера (22.04.24) се проведе събитието "Училище за ваксини". На него имунолози, вирусолози и епидемиолози обсъдиха темите за онкогенни вируси, имунизации и профилактика, съобщиха организаторите -  фондация "Астра Форум". Инициативата се организира за 16-ти път и е по повод ежегодно отбелязваната през април Световна и европейска седмица на..

публикувано на 23.04.24 в 18:46
Деси и Крис с Никола Бобоков( в средата)

Благотворителна кампания и изложба в подкрепа на украински младежи

Никола Бобоков е изключително осъзнат млад човек, инициатор на кампанията "Помогни на младежи от Украйна". Инициативата е в подкрепа на млади украинци, които искат да учат и да се развиват в България в най-различни области. Тя ще стартира на 24 април 2024 г. и ще продължи в рамките на 30 дни, до 24 май. Кампанията ще се открие в Националната..

публикувано на 23.04.24 в 17:20

Експертно проучване определи десетте риска за страната ни

Националното експертно проучване, озаглавено "Десет години, десет риска пред България", посочи десетте основни риска стоящи пред страната ни. Негови автори са д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050", и проф. д.н. Борислав Борисов, председател на Камарата на преподавателите във висшето образование. Проучването е..

публикувано на 23.04.24 в 17:16

Предлагат да падне тайната на възнаграждението

Предложена е директива, според която тайната на заплатата трябва да отпадне, а фирмите да са длъжни да публикуват на интернет страниците си стартовите възнаграждения на своите служители. Страната ни има срок до 7 юни 2026 година да въведе директивата на Европейския парламент и Европейския съвет от 10 май 2023 г., за укрепване на прилагането на..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

Програма от спектакли и концерти за 50 години Дом на културата "Средец"

ОКИ Дом на културата "Средец" отбелязва своите 50 години с редица  културни събития. Малко история През месец март 1974 г. влиза в експлоатация новопостроената от СГНС и ГДИС триетажна сграда на Централен младежки дом, находяща се в квартал „Лиляна Димитрова“, улица „Димитър Полянов“ 2а, разположена на площ от около 2000 кв.м. Със Заповед..

публикувано на 23.04.24 в 15:23

Специална общинска структура да се грижи за минералните води на София

На заседанието на Столичния общински съвет (СОС) на 25 април ще бъде обсъден и гласувано предложение да се създаде специализирана общинска структура за управление, стопанисване и ползване на находищата на минерални води на територията на Столичната община, в т.ч. проучвателни, експлоатационни, урбанистични, инвестиционни, концесионни, правни и др...

публикувано на 23.04.24 в 15:18