Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновации в България се правят, но остават скрити

Снимка: uni-sofia.bg

В рамките на конференцията, която е посветена на 30 години от възстановяването на Стопанския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, се представя интересен доклад, свързан със скритите иновации, т.е. тази иновационна и изследователска активност на бизнеса, която остава неуловена от статистиката.  

“Ние изследваме т.нар. феномен на скритите иновации от няколко години. Работим в момента активно съвместно с фонд “Активни граждани”. Това, което е в наш интерес, са научни изследвания, които правят предприятия, научно-изследователски организации, продуктови процесни иновации, които не се отчитат към официалната статистика”, казва една от дамите, които разработват този доклад Теодора Георгиева от Фондация “Приложни изследвания и комуникации”.

Тези данни са изключително важни за страната по няколко причини - това определя конкурентоспособността на страната и на българските предприятия на международните пазари. Освен това чрез тези показатели се отчита и степента, в която се изпълняват националните цели за развитие.

От 2014 г. в България действа Иновационна стратегия за интелигентна специализация. В нея е поставена цел до 2020 г. страната ни да достигне 1.5% дял от БВП на разходите за научноизследователска и иновационна дейност. В момента това, което отчитаме е 0.8%, т.е. почти половината от този индикатор остава неизпълнен. Причините за това са най-разнообразни. За сравнение средното равнище на ЕС за тази дейност е 3%.

“Много голямо е отстоянието на България от по-голямата част от страните в ЕС. На практика ние бяхме заложили да се преместим към т.нар. група на умерените иноватори и въпреки това оставаме сами в група заедно с Румъния”, казва Теодора Георгиева.

Индикаторите, по които се проследява това развитие за България остават почти непроменени от тяхното равнище за 2012 г. “Ние твърдим, че такъв напредък съществува, т.е. нещата не са толкова сиви, но това остава под статистическите данни”.

“Голяма част от ръководителите на иновативни предприятия смятат, че попълването и подаването на подобни данни за научноизследователската дейност и иновациите към Националния статистически институт е много времеемко начинание и те не го смятат за приоритетно, защото няма конкретни данъчни облекчения, казва доц. Даниела Георгиева от Международното висше бизнес училище.

По думите ѝ в Закона за корпоративно подоходно облагане има подобно облекчение, с което предприятията могат да намалят данъчния си финансов резултат, но за да се възползват от това, трябва да са изпълнили определени условия, които определено имат ограничаващ характер и повечето предприятия попадат извън обхвата на това облекчение.

Интересен е фактът, че ръководителите на тези иновативни предприятия смятат, че счетоводителите не разполагат с достатъчно компетенции да попълнят и коректно да подадат подобни данни. Освен това според тях и представителите на НСИ също не са достатъчно “вещи” относно иновациите и спецификите на научноизследователската и развойна дейност. Данни подават тези, които кандидатстват за безвъзмездно финансиране заради изискването по някои схеми да се направи такава справка при кандидатстване.

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.24: Накъде отива България след 9 юни?

Коментатори във "Форум" в сряда бяха д-р Любомир Стефанов - политолог и преподавател в Нов български университет и Мартин Димитров – рекламист, популярно лице с гражданска позиция по актуалните събития и процеси. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: -   Политическите акценти от деня -..

публикувано на 24.04.24 в 19:05

Добър 3,59 получава държавата в грижата за децата, според новия доклад на НМД

Националната мрежа за децата представи оценката от годишния доклад “Бележник – какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?” . Това е 13-о поред издание на мониторинговия доклад, който оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области: -   Благосъстояние на децата -   Семейна среда и алтернативни..

публикувано на 24.04.24 в 17:29

Благотворителен концерт и изложба "Христос Воскресе - светла радост донесе!"

В събота, 27 април, Лазаровден от 12.30 ч. пред новостроящия се храм "Св. Патриарх Евтимий" в Люлин в София ще се проведе празничен благотворителен Великденски концерт "Христос Воскресе - светла радост донесе!". Събитието е със специалното участие на Фолклорен ансамбъл "Българе", Калоферски гайдари и ученици. Концертът е кулминацията на..

публикувано на 24.04.24 в 15:17

България вероятно няма да отговори на инфлационния критерий за въвеждане на еврото от 1 януари 2025 г.

България вероятно няма да въведе еврото от 1 януари 2025 г. Пред БТА управителят на БНБ Димитър Радев каза, че по-вероятен сценарий за присъединяване към еврозоната е по-късно през 2025 година. Българската стопанска камара е била част от разширения състав на междуведомствената работна група – нефинансов сектор, чиято цел е била да подготви..

публикувано на 24.04.24 в 14:56
Снимки: divotvortsi.bg

На Дендрариума на Витоша се събират свидетели на събуждането на гората

В края на седмицата приключенците от "ДивоТворци" канят малки и големи да учат и да се забавляват на Витошкия Дендрариум и околните пътеки. Събитието на 27-28 април (събота и неделя, от 09:00 ч. до 16:30 ч.) е предназначено и за родители, и за деца, подчертават организаторите. Сред тях са Петър Будинов и Янко Морунов, които дадоха..

публикувано на 24.04.24 в 13:56

Прокуратурата е отказала наказателно производство срещу директора на "Пирогов"

Прокуратурата е отказала да образува наказателно производство срещу директора на "Пирогов" д-р Валентин Димитров заради липса на данни за престъпление. Това съобщиха от здравното министерство. Преди няколко месеца бившият здравен министър Христо Хинков сезира прокуратурата въз основа на нарушения, констатирани от звеното "Вътрешен одит" на..

публикувано на 24.04.24 в 13:09