Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смисълът на театъра е, че съдържа един миг живот повече от другите изкуства

Цветана Манева
Снимка: Светослав Караджов

„Както виждате /пандемията/ не е отнела енергията ни и желанието да има издание“, каза пред Радио София по повод дигиталното провеждане на 28-ия Международен театрален фестивал „Варненско лято“ през есента неговият артистичен директор Цветана Манева. Форумът ще се проведе от 25 ноември до 6 декември изцяло онлайн.

„Целият смисъл на театъра е, че той съдържа един миг живот повече от другите изкуства, заради връзката между сцената и зрителната зала. Това е обмяна на енергия. Едно пряко въздействие, което упражняват чрез своята дарба актьорите от сцената, изпращат към публиката и тя връща тази енергия обратно. Това естествено не можем да го почувстваме, но да се надяваме на по-добри времена, които ни очакват и това да ни крепи,“ добави голямата актриса и посочи, че програмата включва чудесни разговори с актьори, както и че тя самата е направила един такъв, в който ще запознае публиката с това, което я е движило в над 50-годишната й работа вече в театъра.

„Това, което го има в театъра, то винаги ще съществува, но ще се крепи на необходимостта ни един от друг. Ако публиката има необходимост от нас, ако зрителите ни искат, ние сме готови да дадем всичко, което и досега сме давали и да преминем през това.

Знаете ли много е просто – този живот трябва да се изживее, но не съм съгласна, както и да е! Да докажем, че сме най-съвършеното творение на природата“, призова голямата актриса и обърна внимание на фокуса на 28-то издание на „Варненско лято“ върху европейската класика в интерпретацията на водещи режисьори, с голяма част от които българският зрител ще се запознае за първи път.

От Русия, освен вече превърналия се в любимец на публиката Тимофей Кулябин и неговия спектакъл „Коварство и любов (KILL)“ от Фридрих Шилер, осигурил му големия пробив в съвременния театър, дигиталното издание на театралния фестивал представя и изключително нашумелия в момента Кирил Серебренников със запис на постановката му по една от най-енигматичните пиеси в европейската драматургия – „Войцек“ от Георг Бюхнер. И още едно заглавие от голямата немска класика е част от дигиталната селекция – „Натан мъдрецът“ от Лесинг, в постановка на Андреас Кригенбург, един от водещите немски режисьори днес, на сцената на престижния Дойчес театър в Берлин.

Необичаен „Макбет“ по Шекспир представя специално филмираната версия на един от най-забележителните спектакли в полския театър през последните години.

Дигиталната селекция на фестивала включва и още едно заглавие от Шекспир – „Зимна приказка“, в спектакъл на един от най-големите познавачи на театъра на английския бард – Деклан Донелан.

За първи път публиката ще може да се запознае и с някои от водещите имена в световната танцова сцена. Изданието се открива с онлайн излъчване на завладяващия фламенко балет „4 жени 4“ на младия танцьор и хореограф Мануел Рамирес, посветен на борбата за правата на жените в Испания. Финалът пък ще бъде с българско участие – режисьорът Галин Стоев, който е подготвил специален филм за постановката си „Двойното непостоянство“, продукция на театъра в Тулуза, Франция.

Още за необичайната, но без съмнение вълнуваща предстояща театрална среща по време на 28-ия фестивал „Варненско лято“, чуйте в интервюто на Катя Василева с Цветана Манева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ванча Дойчева и проф. Димитър Шойлев

Адресите на любовта – Ванча Дойчева и проф. Димитър Шойлев

"Ние сме като двете половинки на една ябълка", казва актрисата за съпруга си, известния хирург-ортопед. Когато се запознават, той не подозира, че красавицата със сини очи по която хлътва на мига, е звезда на Народния театър. По онова време Димитър Шойлев от десет години работи и специализира в Полша при прочутия ортопед акад. Адам Груца и..

публикувано на 27.08.24 в 21:13
Доц. д-р Костадин Коларов и професор Игор Кононенко

Пране на пари и тероризъм - нова специалност в НБУ

"Противодействие на изпиране на пари и на финансиране на тероризма" е най-новата магистърска програма, разработена от Департамент "Национална и международна сигурност" в сътрудничество с Департамент "Икономика" на Нов български университет. Целта на програмата е да предложи обучение на широк кръг от потенциални студенти – служители в държавната..

публикувано на 27.08.24 в 18:31

Мениджър за един ден

module id="m304" class="">Какви са мечтите на младите българи? Подробности ще чуете от Георги Илиев, "Джуниър Ачийвмънт България", който е от организаторите на събитието, което всяка година дава възможност на амбициозни младежи от цялата страна да разберат как работи бизнесът отвътре, помагайки им да изберат бъдещето си професионално развитие. На 24..

публикувано на 27.08.24 в 16:58

Поколенческите различия в трудовата среда

Анализ на Българската стопанска камара (БСК) в партньорство с КНСБ са насочени към изследване на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в 5 икономически сектора - "консервна промишленост", "дървообработваща и мебелна промишленост", "металургия", "производство на пиво", "търговия с петролни продукти".  Томчо Томов,..

публикувано на 27.08.24 в 15:55
През 1966 г.

Понеделници с 10 филма, заснети в София

Как е изглеждала София през изминалите десетилетия може да се види и в българските филми, снимани в българската столица. Последните поколения надали могат да си представят живота, хората и движението по софийските улици само по разкази и картички, но в помощ на младите зрители идва инициативата на кино "Влайкова" . Тя е озаглавена..

публикувано на 27.08.24 в 12:19

Магия, необятност, свобода движат Йоанна Лязова във фотографията

Йоанна Лязова е моден и концептуален фотограф. Тя винаги е обичала да снима, дали с телефон или със стар фотоапарат, но идва момент, в който решава да превърне това хоби в професия. "Един ден просто видях обява за стартираща академия по фотография и си казах: това е, сега е моментът, сега или никога! Всъщност след това менторът много успя да..

публикувано на 27.08.24 в 11:43