Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодосий Спасов със своя авторска фотоизложба

Снимка: проф. Христо Пимпирев
Днес се отбелязва Денят на Антарктида и по този повод Българският антарктически клуб излезе с кратко изявление на профилната си страница, в което изтъкна, че българските полярни изследователи са се справяли с много трудности, за да я има българската база на Антарктида, именно заради това инструкциите, свързани с Covid-19 няма да им попречат да отбележат този специален за тях ден.

Денят на Антарктида се чества всяка година на 1 декември, защото през 1959 г. във Вашингтон е подписан договор, чиято цел е да регулира международните отношения на единствения континент на земята без местно население.

Този договор влиза в сила през 1961 г. и от тогава към него се присъединяват 54 държави, сред които и България. Според този документ, територията на Антарктида се използва само за мирни цели.

Българският антарктически институт, Национален център за полярни изследвания и Асоциацията на полярните изследователи, са подготвили виртуална презентация, чрез която дават възможност, макар и за кратко, да се докоснем до загадъчния леден континент. Това ще се случи на тяхната фейсбук страница.

На 8 декември, в изложбеното пространство пред Първо студио на БНР, Теодосий Спасов ще открие своята авторска фотоизложба, посветена на неговото пътуване до Ледения континент.

“Според изискванията на проф. Пимпирев (ръководителят на експедицията) и неговата идея, заедно с Християн Цвятков направихме едно пътуване с цел да създадем, да композираме, да уловим музиката там, която витае, може би, и след това да я реализираме в музикален албум. По същото време Румен Василев (операторът) снимаше и направи невероятни кадри и от неговите материали излязоха два филма”, казва Теодосий Спасов.

Музикантите са запазили деликатността на тишината на континента - “при нас нещата бяха минималистични - една китара и един кавал”. Двамата свирят първо в българския базов лагер, а по-късно и пред гостуващите ни учени от испанската база.
Така Теодосий Спасов става първият музикант, записал албум с музика от ледения континент.  

Още за пътешествието на музиканта и предстоящата изложба - чуйте в разговора на Гергана Пейкова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08