Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланикът на Кралство Белгия Н. Пр. Фредерик Морис:

Съществува много солидна основа в белгийско-българските бизнес отношения

„Fun, Food & Resilience“ с акцент върху умението да устояваме на изпитанията - такъв беше фокусът тази година на Дните на Белгия в България – инициатива, която вече 15 години отразява и поощрява активните бизнес и културни връзки между двете страни. Провеждането на традиционното събитие в нов, но интригуващ и приобщаващ онлайн формат се оказа отличен пример за поддържането на двустранните отношения и бизнес общността, свързана с тях, живи и динамични.

По традиция кулминацията е връчването на наградата Primus Inter Pares („Пръв сред равни“ - от лат.) на най-успешната организация, която инвестира и развива бизнес в България и по този начин допринася за подобряване на бизнес, социалните, културните и човешките отношения между Белгия, Люксембург и България. Тази година на първо място бяха отличени усилията на Бизнес института - катализатор на бизнес умения, открил ефективна формула да развива и прилага успешно услугите си онлайн.

Дните на Белгия в България се организират от Посолството на Кралство Белгия у нас и бизнес клуб „Белгия-България-Люксембург“. Това беше и първото събитие за новия посланик на Кралство Белгия в България Н. Пр. Фредерик Морис, който прие поканата да представи визията си за развитието на белгийско-българския бизнес у нас в специално интервю за Радио София.

„Благодаря за възможността да ме представите пред българската общественост. От два месеца съм тук. България за мен е нов опит. Не съм имал възможността да работя досега в тази част на света. Това ще бъде много приятно откритие за мен. Аз имам опит от друг континент. Работих в Африка преди да дойда в България.

Затова казах, че е нещо много, много различно не само като метод на работа, но и като място, но пък за сметка на това тук има много предимства, като например да съм заедно със семейството си. Това, което имам като впечатления от българите е, че сте широко скроени и отворени към света хора, които се интересуват от другите“, казва Н. Пр. Фредерик Морис.

По отношение на развитието на белгийско-българските бизнес отношения, посланикът на Белгия отбелязва, че според него съществува много солидна основа. Има много белгийски фирми, които присъстват трайно и от доста време в България и работят добре. Има и български фирми, които по някакъв начин са свързани с Белгия. Работят в различни сектори.

След най-важните, които Н. Пр. Фредерик Морис открои са транспорта, химическата промишленост, агро и хранително-вкусовата индустрия, сферата на услугите, банки и застраховане, текстилна промишленост и информационните технологии.

„На базата на всичко това, след като преодолеем всички трудности, свързани с пандемията, моята мисия е посолството да продължи в същата посока да помага и улеснява компаниите в тяхната дейност“, подчертава посланикът на Кралство Белгия у нас.

Като пример той посочва организирането на т.нар. търговски мисии, чиято цел е запознаване на белгийски компании с възможностите за инвестиции и бизнес в България, както и български такива, които могат да свържат дейността си с Белгия.

„За това много ни помагат областните търговски представителства и разчитаме прекрасното сътрудничество с тях да продължи“, казва още Н. Пр. Фредерик Мориси допълва - друг конкретен пример, който мога да посоча, е семинарът, който организираме тази седмица в сферата на транспорта. Вълнуваме се изключително много от положението на българските превозвачи. Знаем, че една голяма част от стоките се превозват към Англия, но сега след Брекзит, условията ще се променят.

Затова идеята на този семинар е да свържем българските превозвачи с белгийски представители на различни видове транспорт, да ги запознаем с промените на законодателството и да им осигурим достъп до всякакъв вид актуална информация, касаеща работата им. Идеята е по този начин да бъде осигурена възможност за преминаване през Белгия, а не през Франция и Германия, което е от взаимен интерес за двете страни“.

Още за визията за белгийско-българския бизнес на посланика на Кралство Белгия в България Н.Пр. Фредерик Морис, мечтата му да усети магията на Родопите отблизо и какво пожелава на чист български език на страната ни по повод предстоящите Коледно-новогодишни празници, чуйте в интервюто с него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55