Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е да възстановим връзката с "олтара" на душата си

Ерата на Водолея вече дава тласък на големите промени

Снимка: https://pixabay.com/

Големите промени през последните десетилетия, познати с термина “глобализация”, се извършват под знака на Водолея, каза пред Радио София музикантът, журналист и астролог Андрей Грива.

Астрологично Ерата на Водолея е една дългоочаквана епоха, която ще продължи 2160 години. Пролетното равноденствие се премества точно на такъв период в различен знак. 

Учителят Дънов казва на 22 март 1914 година “От днес започва Епохата на Водолея”, а  за нас развиделяването ще бъде бавно в продължение на 300 години, 100 от които минаха, обясни Галя Герасимова, журналист и автор в списание “8”.

"Водолеят е знак, който се управлява от Уран, а самото име на тази планета на гръцки означава “небе”. Затова сега предстои да върнем небето в нас. Небето е свързано с повече светлина, а светлината - с мисълта, съответно образованието, културата, споделянето и дишането на чистия въздух," добави Герасимова. Водолеят е свързан с осъзнаването на факта, че сме едно цяло, защото епохата на крайния индивидуализъм, материализъм и консуматорство е приключила.

Андрей Грива с водещата Ива Дойчинова

Андрей Грива обърна внимание, че може да се каже, че астрологията е най-древната наука, защото винаги има една космогония, която откриваме във всички видове религии. Когато имаме един човек, който се изразява като духовно същество в себе си, то носи посланието на това, което се случва в космическия свят. От 2021 година астролозите очаква различна промяна, защото Сатурн и Юпитер ще имат 200-годишния си цикъл на съвпад и ще бъдат само във въздушни знаци. Тези две най-големи планети в Слънчевата система са устойчивите величини, които променят кардинално облика, а досега те са били само в земните знаци.

"Хората трябва да проявят разумност и да говорим за общочовешки ценности. Виждаме, че целият свят има желание за промени в екологията, икономиката. Политическите модели вече се изчерпват," посочи Грива.

"Не е имало такъв “стоп кадър”, в който е попаднало цялото човечество", коментира Герасимова. "Ако гледаме символите, това спиране на нещо външно има две основни послания. Едното е, за да се опитаме да погледнем навътре, защото външното е станало по-важно. Другото е, че всяка една нова епоха, нова култура, нов цивилизационен импулс започва с някаква криза. Така най-лесно човек се разплаща с всички натрупани “отклонения от истинността”, изтича една мътилка и имаме възможност да започнем начисто." 

Някъде в бързането, амбициите и алчността си сме изгубили връзка с "олтара на душата", каза в заключение Галя Герасимова.

Чуйте интервюто на Ива Дойчинова с Галя Герасимова и Андрей Грива. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03