“През годините КСБ се разви и утвърди като една от най-авторитетните браншови организации в страната. Сферите й на дейност, приоритетите, партньорствата, новите предизвикателства, пред които браншът се изправя, наред с традиционните направления в дейността, показаха необходимостта от създаването на собствена неправителствена организация - фондация, която да отговори адекватно на нуждите и очакванията на бранша и на обществото”, казва инж. Светослав Глосов - почетен председател на Камарата на строителите в България, председател на УС на Фондация „Български строител“.
Целите, които Фондацията си поставя, са да подпомага професионалното образование и иновативното обучение в сферата на строителството, да подкрепя опазването, реставрирането и експонирането на паметници на културното наследство, да съдейства за развитието на строителния сектор и други.
“Един от най-сериозните проблеми, пред които е изправен браншът, е липсата на квалифицирани кадри. Подкрепата за повишаване качеството в професионалното образование, включително и чрез използване на иновативни форми на обучение, ще бъде едно от основните направления, по които Фондацията ще работи. В тази насока планираме разработване и изпълнение на проекти за стимулиране на ефективността на образователните институции, както и организиране и провеждане на стипендиантски програми”, казва още инж. Светослав Глосов.
“Амбицията ни е организацията да кандидатства за финансиране по оперативни програми на Европейския съюз, структурните фондове или други механизми на международно и национално финансиране за изпълнение на целите й. Има, разбира се, и други направления, в които ще работим, като иновации, нови технологични решения, подкрепа на процеса на дигитализация на бранша”, допълва той.
От началото на пандемията, направените дарения към болници от Камарата и от строителни фирми, възлизат на над 1.5 млн. лева. Този процес продължава и сега. Това направление от дейността на Камарата ще се развива и в бъдеще. “Поставяме дарителската дейност на Камарата на една принципно нова основа и чрез Фондацията ще работим за разширяването, по-доброто планиране и по-широката публичност на всички благотворителни инициативи на КСБ".
“Надявам се, че през 2021 г. кризата с коронавируса ще отмине и ще се възстанови нормалният начин на живот и дейност за всички. Сега главната цел е да опазим здравето на хората в бранша, на екипите, служителите и работниците, за да успеем през следващата година да се справим с огромния обем работа, който предстои, както и да посрещнем всички нови предизвикателства”, допълва още той.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..