Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова

Краткото време, за което бяха разработени ваксините срещу Covid-19, не бива да ни притеснява

Снимка: Личен архив

Краткото време, за което бяха разработени ваксините срещу Covid-19, не бива да ни притеснява, защото смисълът на развитието на науката е именно в това - да натрупа достатъчно опит и знание, за да може в такава екстремна ситуация да реагира бързо. Това казва проф. Радостина Александрова - доктор по вирусология в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН.

“РНК ваксините - в момента знаем, че поне две от ваксините са такива, от тези, които са в последна фаза на изпитание. Върху такива ваксини се работи още от 1990 г. Що се отнася до другите ваксини, които са базирани на основата на аденовирус (това са ваксините, разработвани от “Астра Зенека”, такава е и руската ваксина). Подобни аденовируси се използва също от много години в генната терапия, така че учените имат огромен опит в това отношение”, коментира проф. Александрова.

Освен това, според нея, самите фирми и колективи, които работят, имат сериозен опит в създаване на ваксини, включително светът е натрупал опит и в създаване на ваксини срещу първия братовчед на този вирус - Sars-Cov-1, предизвикал епидемията през 2002-2003 г.

Относно страховете на някои хора, че ваксината може да промени генома на имунизираните, проф. Александрова беше категорична, че това няма как да се случи. “При всички случаи тези слухове са много силно преувеличени”.

“По отношение на РНК-ваксините, това няма как да се случи. Това е и предимството на тези ваксини, и причината учените да се насочат към тях - РНК-молекулата им няма да се вгради в нашия ДНК геном. Самата РНК молекула има много кратък живот в организма, това също допринася да се разсейват подобни страхове.

При аденовирусните ваксини, които се използват при другите два вида ваксини - вирусите са допълнително модифицирани, така че рискът да е абсолютно елиминиран. Генетичната информация на аденовирусите също не се ”вгражда” в нашата ДНК, обясни още проф. Александрова.

При автоимунните заболявания обаче нещата стоят по друг начин. “Вирусите сами по себе си, в хода на хилядолетната си еволюция, са направили така че някои техни структури да приличат на наши структури. Идеята е била да "излъжат" нашата имунна система, да притъпят вниманието ѝ, така че поради приликата между техни и наши структури, нашата имунна система да не ги разпознае и да не реагира.

Тук изниква и друг проблем - че веднъж изграден имунитет към тях, може да бъде имунитет и към нас самите, така че вирусите по принцип, по пътя на тази логика, могат да бъдат свързани и се свързват с автоимунните заболявания, коментира още проф. Александрова.

Чуйте повече в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.04.24: Рекордни стойности на корупция през 2023 година

В четвъртък, 18.04.24 г. коментаторите във "Форум се спряха на следните теми: Докладът на Центъра за изследване на демокрацията, който сочи, че 2023 година е била рекордна по отношение на корупцията Евроизборите Коментаторите: •  Социологът Мила Минева •  Рапърът Матю Стоянов (Жлъч) Повече подробности можете..

публикувано на 18.04.24 в 19:18

Трето издание на състезанието "Трън Ултра Рън"

На 11 май 2024 г. със старт и финал в трънското с. Велиново ще се състои Третото издание на състезанието по планинско бягане "Трън Ултра Рън" 2024. Участниците могат да избират между четири изключително живописни трасета с различна дължина и трудност, като всяко едно предлага уникално цялостно изживяване и неповторими панорамни гледки. "Трън..

публикувано на 18.04.24 в 18:50

Стартира кампания по почистване в община Радомир

По повод Деня на Земята Община Радомир организира почистване на всички населени места намиращи се на територията й. Събитието ще се случи в рамките на 2 дни – 20 и 21 април 2024 г. То е част от годишната кампания на Община Радомир, която ще се проведе в няколко етапа, включващи почистване и облагородяване на всяко населено място, засаждане,..

публикувано на 18.04.24 в 17:36

Together for Fertility обединява редица държави в полза на хората с репродуктивни проблеми

Сдружение "Зачатие" е неправителствена организация на българските пациенти с репродуктивни проблеми, която има своята 20-годишна история на работа в подкрепа на пациентите и информиране на обществото. След два дни предстои заключителна конференция по проекта Together for Fertility, съфинансиран по програма "Еразъм+" на ЕС, в който сдружението..

публикувано на 18.04.24 в 17:15

Мястото на България в единния европейски пазар

Институт за пазарна икономика (ИПИ) публикува специален доклад , който разглежда в дълбочина участието на България в единния пазар на ЕС. Докладът е изготвен по повод 30 г. от създаването на единния пазар на ЕС и 20 г. от присъединяването на основната група страни от Централна и Източна Европа. ИПИ изследва степента на икономическа интеграция на..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

Трамвайно трасе ще свързва пл. "Св. Неделя" и пл. "Възраждане"

Заедно с ремонта на пл. "Св. Неделя" ще бъде изградено трамвайно трасе на бул. "Александър Стамболийски" между пл. "Св. Неделя" и пл. "Възраждане", съобщиха от "Спаси София". Инициативата е на общинския съветник Борис Бонев, като вече са проведени срещи с главния архитект на София и проектантския екип. "400-метровото трасе значително ще..

публикувано на 18.04.24 в 15:57
Венцислав Костов (вдясно) във вечерния блок на Радио София

Венци Костов между България и Испания

Венцислав Костов е режисьор, който живее и твори най-вече в Испания. Той е от български произход и понякога се завръща към своята родина поне за седмица-две. Именно в такъв период е гост и на предаването "Добър вечер, София". Неговият филм "Любен" засяга тема свързана с ЛГБТ общността и вече е отличен с няколко фестивални награди, но все още не..

публикувано на 18.04.24 в 15:03