„Епидемия“ и „народ“ са признати за йероглифи на 2020 година в Китай, показват резултатите от традиционното гласуване в интернет, организирано с подкрепата на Държавния център за наблюдение и изучаване на езиковите ресурси на КНР.
„Народ“ е признат за йероглиф на годината по отношение на вътрешната тематика. Както се обяснява в документа след резултатите от гласуването, през изтичащата година китайските граждани са си помагали един друг, съвместно са се борили с епидемията, спазвали са мерките за сигурност, носели са защитни маски и не са излизали, за да защитят общественото здраве.
„Епидемия“ е станала йероглиф на годината на международна тематика. През 2020 г. ситуацията в света беше изключително променлива, казват експертите. Епидемията от новия тип коронавирус внезапно удари света, наруши обичайния ред и начин на живот и доведе до противоречия и конфликти.
Вътрешната тема на годината е „борба с бедността“. Изборът на този символ се определя от амбициозната програма на Китай за изкореняване на бедността през 2020 г. Изразът на годината на международна тематика е „епидемията от коронавирус“, което се обяснява с пандемията и промените в живота на световната общност.
Гласуване за йероглиф и израз на годината, които според китайските граждани най-пълно характеризират ситуацията в страната и в света, се провежда от 2006 г. насам. Миналата година йероглифът на вътрешна тематика стана „стабилен“. Експертите свързват избора със стабилното представяне на китайската икономика, както и честването на 70-годишнината от КНР. Йероглифът от 2019 г. на международна тематика стана „труден“, което е свързано с промените в света, многобройните кризи и противоречия.
Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..
Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..
За музикалната памет на наследника на първия оркестър в България разказва един много специален концерт, с който беше отбелязана 70-годишнината от момента, в който Шуменският оркестър получава статут на Държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов го изгражда в професионално отношение, преди да се върне в София и да застане начело на..
Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие. Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на..
Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..
Собственикът на една от най-големите български IT компании - SiteGround, Тенко Николов е купил емблематичната столична Къща с ягодите. Новината съобщи самият Николов в социалните мрежи: "Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава". Новият собственик обещава да възстанови..
По време на големите намаления за Черен петък винаги трябва да проверяваме търговеца, от който пазаруваме, посъветва Светослава Шапарова - ръководител отдел Управление на качеството в "Български пощи". Пред Радио София тя каза, че това е най-лесно да се направи като проверим името на електронния магазин в интернет. "Обикновено пострадалите са..