Когато ни дойдат гости по празниците, най-добре е домашният любимец да бъде отделен в друго помещение, за да има повече спокойствие. Така ще се избегне и „просенето“ и получаването на храна от празничната трапеза.
Това посъветва Траян Пенушлиев, ветеринарен лекар в Софийска областна колегия на Български ветеринарен съюз.
„Домашният любимец като правило отива да се моли за храна. Гостите търсят близост с животното и обикновено я създават като започнат да му дават от ястията. За мен специално не е редно кучетата и котките да се хранят с домашна храна, но някои собственици го практикуват. Когато се дава тази храна, хората използват млечни продукти като кашкавали и сирена, които водят до стомашно-чревни проблеми при любимците.“
Обикновено гостите не са запознати с хранителния режим на животните в дома, затова е по-добре да не дават произволно храна, която е налице.
„Колбасите също са вредни за кучетата и котките, защото съдържат голямо количество сол. Консумирането на шоколад не е чак толкова страшно. Не е правило всички животни да са диабетици, същото е като при хората“, допълни д-р Пенушлиев.
При стомашно-чревен проблем поведението на животното трябва да е както при човека – да се пристъпи към диета, която в случая е въздържане от храна за поне 24 часа.
Чуйте още препоръки от разговора на Луиза Лазарова с ветеринарния специалист.
От около година подкастите са важна част от съдържанието, което БНР предлага и те се радват на добро търсене и потребление. Има доста интересни предложения и предавания, които се качват в различните стрийминг платформи. Можете да се абонирате, да следите своите теми – препоръча в ефира на Радио София Виктор Бистрев от Дирекция..
Изложбата „Значими жени в историята – от Братислава до Русе“, подредена в Министерството на външните работи (МВнР), разглежда ролята на жените в обществения, политическия, научния и културния свят. Тя съпоставя и едновременно с това обединява проектите “Жените в историята” на Регионалния исторически музей в Русе и сдружение „Европейски..
Университетският театър НБУ и платформа “Артисти за НЕнасилие” стартират „Дни за борба срещу тормоза в училище“ - онлайн кампания срещу агресията сред подрастващите. Според данните са от официалните доклади на УНИЦЕФ всеки ден се регистрират Около 30 са случаите на тормоз сред подрастващите. Това провокира артистите от Нов български..
Бързото разпространение на дистанционната работа по време на кризата извади на дневен ред въпроси и казуси, с които работници и работодатели до момента не се бяха сблъсквали масово. Сред многото въпроси са: „Чие задължение е това?“ и „Как трябва да се случи?“, „За чия сметка е организирането и оборудването на работно място вкъщи?“, „Как може..
Нежеланите реакции се делят на два основни вида - едните са фармакологични и са предвидими, като са описани в листовките на лекарствата и алергични, които спадат към клас непредвидими алергични реакции, обяснява д-р Златко Димитров - педиатър и алерголог и зам.-председател на Българското дружество по алергология. В момента в ЕС са одобрени три..
Чехов е любим на всички автор, който винаги звучи по-различен начин в различните интерпретации на сцената. Пиесата "Краят на градината" е една история, която Чехов не разказа - историята за неговия начин да обича. Премиерата ще бъде на 26.02, от 19.30 на сцената на Сити Марк Арт Център. В представлението участват Десислава Чутуркова и Милен Николов...
Хората с хронични сърдечно-съдови заболявания са сред по-рисковите пациенти, ако се заразят с Covid-19. Силно препоръчително е те да се ваксинират. Това изтъкна пред Радио София доц. д-р Кирил Карамфилов , началник на Отделението по инвазивна кардиология в Александровска болница. Той не скри задоволството си от ускоряване на..