Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници за православните християни. Това е денят преди раждането на Христос.
Наричат празника още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка.
Приключват 40-дневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените.
На празничната маса се поставят сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др.
Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
За значението на ястията, които сервираме всяка година на празничната трапеза и защо е важно да се спазват традициите пред Радио София обясни Николай Фенеров.
Той е млад готвач, завършил кулинария и бизнес мениджмънт в Университетът в Олстър в Северна Ирландия. Изкарва 9 месечен стаж в САЩ, а след това се завръща в Обединеното кралство и намира работа в награден със звезда "Мишлен" ресторант в Белфаст.
Пред репортера Георги Карамфилов Николай Фенеров дава и съвети на тези, които биха искали да разнообразят трапезата си от обичайните ястия. Чуйте.
На Бъдни вечер българският патриарх Неофит ще отправи своята благословия към православните християни.
Главата на Българската православна църква ще оглави празничното богослужение в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“.
По традиция негово светейшество пръв отправя послание за мир и поздравява българския народ по случай Рождество Христово. Затова на Бъдни вечер в патриаршеската катедрала се отслужва празничната утреня - богослужението, което на 25 декември ще се извърши в другите православни храмове в страната.
Службата започва в 17 ч. и пряко ще бъде предавана по Българското национално радио.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..