Каквато и да е скоростта на метаболизма ви, има фактори, които могат да го тласнат да работи с по-ниски или по-високи скорости, обяснява за Би Би Си Мундо нутриционистът Терез Толар Петерсон.
Енергийните нужди на тялото
Метаболизмът е биологичен термин, който се отнася до всички химични реакции, необходими за поддържане на живота в организма.
Вашият метаболизъм върши три основни задачи: превръщането на храната в енергия; разгражда храната до основните й компоненти (протеини, липиди, нуклеинови киселини и някои въглехидрати) и отстранява азотните отпадъци.
Ако сте обезпокоени от скоростта на метаболизма си, вероятно се концентрирате върху това колко енергия получавате от храната, която ядете и колко тялото ви използва от нея. Енергийната стойност на храната се измерва в калории. Базовият метаболизъм е минималното количество калории, необходимо за основните функции в покой. Разходът на енергия в покой е броят на калориите, които тялото ви използва по време на почивка или сън, което се равнява на около 60% - 65% от общите ви енергийни разходи.
Той не отчита калориите, от които се нуждаете за всичко останало, което правите, като движение или изразходване на енергия за активност (25% -30%), мислене и дори смилане на храна (5% -10%).
По този начин общият ви енергиен разход съчетава двете: енергийните ви разходи в покой плюс енергийните ви разходи в други дейности.
Приблизителният дневен прием на калории, необходим за 57-килограмова възрастна жена, варира от 1600 до 2400 калории на ден. За мъж с тегло 70 килограма дневните калорийни нужди могат да варират от 2000 до 3000 калории на ден. Това е около 25-30 калории на килограм телесно тегло. За разлика от тях, малките деца изгарят около 120 калории на килограм тегло на ден и това съотношение непрекъснато намалява, докато детето расте.
Така че малките деца имат най-високия метаболизъм от всички. Това изискване за допълнителни калории е необходимо за растежа.
Фактори, влияещи върху скоростта на метаболизма
Скоростта на метаболизма и калоричните нужди варират от човек на човек в зависимост от фактори като генетика, пол, възраст, състав на тялото и количеството упражнения, които правите.
Здравното състояние и някои медицински състояния също могат да повлияят на метаболизма. Например, регулатор на метаболизма е щитовидната жлеза. Колкото повече тироксин прави щитовидната жлеза на човек, толкова по-висок е базовия метаболизъм.
Температурата също може да повлияе на основния метаболизъм на човек.
За всеки 0,5 градуса по Целзий увеличение на вътрешната телесна температура на човека, основната му метаболитна скорост се увеличава с около 7%.
Други медицински състояния, които оказват влияние върху скоростта на основния метаболизъм, могат да включват загуба на мускулна маса (атрофия), продължително гладуване, ниски нива на кислород в тялото (хипоксия), мускулни разстройства, депресия и диабет.
Друг важен фактор е съставът на тялото – мазнини, мускулна маса и т.н.
Базовата скорост на метаболизма намалява с възрастта.
Ако наистина искате да стимулирате метаболизма си, най-лесният начин да го направите е да увеличите мускулната си маса и нивото си на активност.
Чрез увеличаване на мускулната маса ще увеличите и основния брой калории, необходими за поддържането на тези мускули.
Вместо да се оплаквате от бавен метаболизъм, можете да опитате да го активирате, за да го направите поне малко по-бърз.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..