Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От какво зависи скоростта на метаболизма ни

С възрастта метаболизмът се забавя
Снимка: Архив

Каквато и да е скоростта на метаболизма ви, има фактори, които могат да го тласнат да работи с по-ниски или по-високи скорости, обяснява за Би Би Си Мундо нутриционистът Терез Толар Петерсон.

Енергийните нужди на тялото

Метаболизмът е биологичен термин, който се отнася до всички химични реакции, необходими за поддържане на живота в организма.

Вашият метаболизъм върши три основни задачи: превръщането на храната в енергия; разгражда храната до основните й компоненти (протеини, липиди, нуклеинови киселини и някои въглехидрати) и отстранява азотните отпадъци.

Ако сте обезпокоени от скоростта на метаболизма си, вероятно се концентрирате върху това колко енергия получавате от храната, която ядете и колко тялото ви използва от нея. Енергийната стойност на храната се измерва в калории. Базовият метаболизъм е минималното количество калории, необходимо за основните функции в покой. Разходът на енергия в покой е броят на калориите, които тялото ви използва по време на почивка или сън, което се равнява на около 60% - 65% от общите ви енергийни разходи.

Той не отчита калориите, от които се нуждаете за всичко останало, което правите, като движение или изразходване на енергия за активност (25% -30%), мислене и дори смилане на храна (5% -10%).

По този начин общият ви енергиен разход съчетава двете: енергийните ви разходи в покой плюс енергийните ви разходи в други дейности.

Приблизителният дневен прием на калории, необходим за 57-килограмова възрастна жена, варира от 1600 до 2400 калории на ден. За мъж с тегло 70 килограма дневните калорийни нужди могат да варират от 2000 до 3000 калории на ден. Това е около 25-30 калории на килограм телесно тегло. За разлика от тях, малките деца изгарят около 120 калории на килограм тегло на ден и това съотношение непрекъснато намалява, докато детето расте.

Така че малките деца имат най-високия метаболизъм от всички. Това изискване за допълнителни калории е необходимо за растежа.

Фактори, влияещи върху скоростта на метаболизма

Скоростта на метаболизма и калоричните нужди варират от човек на човек в зависимост от фактори като генетика, пол, възраст, състав на тялото и количеството упражнения, които правите.

Здравното състояние и някои медицински състояния също могат да повлияят на метаболизма. Например, регулатор на метаболизма е щитовидната жлеза. Колкото повече тироксин прави щитовидната жлеза на човек, толкова по-висок е базовия метаболизъм.

Температурата също може да повлияе на основния метаболизъм на човек.

За всеки 0,5 градуса по Целзий увеличение на вътрешната телесна температура на човека, основната му метаболитна скорост се увеличава с около 7%.

Други медицински състояния, които оказват влияние върху скоростта на основния метаболизъм, могат да включват загуба на мускулна маса (атрофия), продължително гладуване, ниски нива на кислород в тялото (хипоксия), мускулни разстройства, депресия и диабет.

Друг важен фактор е съставът на тялото – мазнини, мускулна маса и т.н.

Базовата скорост на метаболизма намалява с възрастта.

Ако наистина искате да стимулирате метаболизма си, най-лесният начин да го направите е да увеличите мускулната си маса и нивото си на активност.

Чрез увеличаване на мускулната маса ще увеличите и основния брой калории, необходими за поддържането на тези мускули.

Вместо да се оплаквате от бавен метаболизъм, можете да опитате да го активирате, за да го направите поне малко по-бърз.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Посоката на кабинета Тръмп 2: промяна или разруха?

Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..

публикувано на 29.11.24 в 16:15
Калин Джорджеску изненада не само социолозите

Румъния е в процес на българизация

Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..

публикувано на 29.11.24 в 15:30
Проф. Милена Моллова

Милена Моллова за музиката като жизнена необходимост

За музикалната памет на наследника на първия оркестър в България разказва един много специален концерт, с който беше отбелязана 70-годишнината от момента, в който Шуменският оркестър получава статут на Държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов го изгражда в професионално отношение, преди да се върне в София и да застане начело на..

публикувано на 29.11.24 в 15:29
Актрисите Велина Георгиева и Анастасия Жовтодид

Импровизацията в киното

Актрисите Велина Георгиева и Анастасия Жовтодид са част от водещите актриси, които търсят “Отговор на всички въпроси” - новият филм на режисьора Димитър Коцев - Шошо. Режисьорът, който е и сценарист на филма печели доверието на младите актриси със свободата, която им дава да импровизират. “Каза ни, че ще е нещо различно, нещо смело, че самите..

публикувано на 29.11.24 в 14:30

Брейк денс за "Купа България", организират от Българската брейк федерация

Предстои най-елитното състезание, организирано от Българската брейк федерация - „Купа България“, което ще излъчи националните шампиони за мъже и жени. Подробности разказа Борислав Михайлов от ББФ, в предаването “Добър вечер, София“. На 7 декември, в НДК ще се състоят финалите на състезанието, като преди това през деня ще се проведат..

публикувано на 29.11.24 в 13:56
Лора Радкова и Сабина Иванова

"Код Синьо" - какъв е климатът в нашия дом?

Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие.  Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на..

публикувано на 29.11.24 в 12:50

Александър Андреев: Медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви

Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..

публикувано на 29.11.24 в 12:48