Историята по случая „Солженицин“ (1971) трябва да се помни, да отеква в общественото съзнание, защото тя е симптоматична, коментира пред Радио София Сергей Комитски, писател, сценарист и режисьор („Куршум за рая“ – 1992, „Нощна тарифа“ – 1987, „Грях“ - 1979).
„Христо Ганев, Валери Петров, проф. Гочо Гочев и Марко Ганчев станаха символ на непреклонността и свободомислието в България по това време – когато „желязната завеса“ ограничаваше не само пътуването и мисленето, но и правото да изкажеш собственото си мнение. Те бяха свеж полъх в затлаченото общество.“
По думите на Комитски, много от новоизлюпените демократи с камъните на Берлинската стена си вдигнаха стените на своите имения. Някои, които претендират да водят народа, не могат да управляват собственото си мислене и поведение.
„У нас 10 ноември (1989) срина страха като модел на поведение. Но 30 години по-късно основите му активно се възстановяват. Днес българинът се страхува – за работата си, за хляба си, за бъдещето си, за здравето, дори за мисленето си. Бремето на многото експерименти го виждаме наяве.“
Независимо на какво дължим ориста си като народ, нямаме право да свеждаме глава, но умението да се съпротивляваш е и дар Божи, допълни писателят.
Той приветства протестите на млади и умни хора през 2020 г. като знак срещу безвремието и инертността на обществото.
„Свободата на словото не винаги изповядва словото на свободата, но медиите са рупор, който трябва да вдъхва вяра у хората.“
Чуйте разговора на Ива Дойчинова със Сергей Комитски.
Зависимостта, независимо дали е към алкохол, наркотици, хазарт, дори спорт, може да засегне нас или някой от нашето семейство. Можем ли, обаче, да разпознаем признаците и как да си помогнем? Колко труден е пътят до ремисията и пълноценния живот, какво трябва да бъде участието на нашите близки в лечението и има ли още стигма в обществото ни по темата?..
Сред трите премиерни филма, които влизат в кината от днес, кинокритикът Деян Статулов отличи най-напред „Медена земя“. През миналата година лентата на режисьорите Тамара Котевска и Любомир Стефанов (Северна Македония, 2019) беше с две номинации за „Оскар“. Другите 2 нови филма са американски. Въпреки че е с Мила Йовович в..
Четири български късометражни филма предлагат от платформата Кинематограф.бг и най-старото, действащо кино в София в проекта "Късо кино в кино Влайкова" на 27 февруари (събота) от 18 часа . Филмите са свързани с истории, които се случват с или около двама души, разказа в аванс Юлиян Спасов - главен редактор на Кинематограф.бг...
Ден на розовата фланелка се провежда цяла седмица в българските учебни заведения Синхронен час, посветен на Деня за борба с насилието в училище проведоха младши посланиците на Европейския парламент от 1. СУ "Пенчо Славейков", които бяха подкрепени от представителите на ученическия съвет, училищния психолог и ръководството на..
На 23 и 24 февруари от 19.30 ч. на камерната Сцена 47, последният клас на проф. Снежина Танковска направи сценичния си дебют в „ Бесове “ от Албер Камю и по романа на Фьодор Достоевски. Тази първа среща с публиката е от изключителна важност за студентите и поради факта, че проектът се оказа последната постановка на проф. Снежина Танковска...
Отварянето на ресторантите „под режим“ не е добър подход . Решението на здравните институции и властта като цяло е съпроводено със спиране на плащанията към бранша. Но отварянето на заведенията не е 100%, а с условия – за отстояния между посетителите, за работно време и т.н. Ако отварянето е на 50%, трябва и плащанията да ги намалят наполовина,..
Дългоочакваната премиера на “Лека нощ, Лили” ще бъде на Международния форум за късометражно кино In The Palace , който се провежда онлайн между 27 февруари и 6 март и в рамките на 25-тото издание на София Филм Фест. Българската публика ще види последната роля на голямата българска актриса Виолета Гиндева . Кинопроектът, по сценарий на Петър..