Успехът за поставената цел зависи много от способността на Евросъюзът да осигури необходимите количества ваксини, а бързината на реализацията е свързана с организацията на национално ниво.
„Вече се правят сравнения, например между България и Белгия и се коментира колко изоставаме“, коментира пред Радио София политологът Христо Панчугов. Независимо от скоростта, с която се прави имунизацията, ваксини ще има за всички европейски граждани, заради принципите на ЕС.
„Има място за скептицизъм и той е в очакването да се види какъв процент от населението ще се ваксинира и каква част ще развие имунитет. Всички се надяваме тази година да се върнем към фундаменталните свободи в Европейския съюз, които бяха оставени на изчакване през 2020-а.“
Според Панчугов, след противоречивите решения и мнения на управляващи и членове на оперативния щаб, нормално е българите да са недоверчиви към процеса на ваксиниране. Отговорност дължат лидерите, които не намират нужните послания и подход.
Другите предизвикателства в Европа през 2021 г. са свързани с оттеглянето от политическата сцена на канцлера на Германия Ангела Меркел, пакетът от икономически мерки по възстановяване след пандемията, Зелената сделка, промените в начина по-който функционира финансовата рамка на ЕС.
Като тенденция се оформя липсата на лидерство (не само в Европа) – визия и желание за носене на политическа отговорност. Те лесно бяха заменени с управление според очакванията на хората. Пример за това беше Брекзит.
Меркел е сред малкото, които не се отказват да носят политическа отговорност, допълни Христо Панчугов.
По думите му безобразни са дебатите у нас относно датите на изборите.
„Политическите партии не се научиха, че не бива да разчитат ситуацията да ги облагодетелства, когато става дума за избори. Доверието е ключово както за изхода от пандемията, така и за изборите.“
Мерките за безопасност изискват време, както и въвеждането на машините във вота - за настройка, за сертифициране, убеждаване на избирателите, затова е по-добре изборите да се насрочат възможно най-късно, смята Панчугов.
Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов с политолога.
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..
Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..
Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...
Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..
"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси, касаещи човешките..
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..