Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Банкова: Банго Васил е добрият старец, който има специално отношение към децата

Снимка: БГНЕС
В нощта на 13 срещу 14 януари България посреща официално нова година до 1968 г. Промяната настъпва, защото в 00.00 ч. на 31 март 1916 г. страната ни преминава от Юлианския към Григорианския календар и вместо 1-ви настъпва 14 -ти април, а съответно от 1 януари започва новата година.

След 1916 г. Българската православна църква продължава да следва стария стил на Юлианския календар, а едва през 1968 г. преминава към Григорианския календар. От тогава църковните празници се празнуват по нов стил, а подвижните празници се изчисляват по стар стил. Руската, Арменската, Сръбската, както и други православни църкви, също са приели Григорианския календар, но празнуват Коледа и Нова година по стар стил.

Традиционната ромската нова година или Банго Васил, също не признава новия стил и затова е на 14 януари (на 1 януари православната църква също почита Св. Василий Велики).

“Ромите празнуват три дни - 13, 14 и 15 януари, като за тях вечерта на 13 януари е втората Бъдни вечер, на 14 януари е Василица или Васильовден, което е с много общи, сходни ритуали, но и с много специфични обреди и практики, които се различават от православните християни, а на 15 януари е Банго Василий, защото за тях той е един от най-тачените и най-обичаните светии”, казва етнологът доц. д-р Петя Банкова от Института по етнология и фолклористика при БАН.

В ромската култура Банго Василий има и прилики и разлики с образа на дядо Коледа (Св. Никола). “При всички положения това е добрият старец, който е изключително щедър, милостив и има специално отношение към децата”, казва доц. Банкова.

Най-голяма прилика обаче ромската нова година има към сурвакарските празници, защото именно на Васильовден и българската православна общност, и в ромската общност тръгват сурвакарите.

За леденото хоро в Калофер, доц. Банкова заяви, че не е възхитена нито от естетиката, нито от етиката на този сравнително нов обичай. В Калофер стара традиция има и това е калоферската дантела, но тя сякаш остава встрани и не ѝ се отдава толкова голямо значение.

Добър пример за адекватно споделяне на празника в сегашната пандемична обстановка, според доц. Банкова, е отбелязването на празника Сурва в пернишките села.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова с доц. Петя Банкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51