Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Банкова: Банго Васил е добрият старец, който има специално отношение към децата

Снимка: БГНЕС
В нощта на 13 срещу 14 януари България посреща официално нова година до 1968 г. Промяната настъпва, защото в 00.00 ч. на 31 март 1916 г. страната ни преминава от Юлианския към Григорианския календар и вместо 1-ви настъпва 14 -ти април, а съответно от 1 януари започва новата година.

След 1916 г. Българската православна църква продължава да следва стария стил на Юлианския календар, а едва през 1968 г. преминава към Григорианския календар. От тогава църковните празници се празнуват по нов стил, а подвижните празници се изчисляват по стар стил. Руската, Арменската, Сръбската, както и други православни църкви, също са приели Григорианския календар, но празнуват Коледа и Нова година по стар стил.

Традиционната ромската нова година или Банго Васил, също не признава новия стил и затова е на 14 януари (на 1 януари православната църква също почита Св. Василий Велики).

“Ромите празнуват три дни - 13, 14 и 15 януари, като за тях вечерта на 13 януари е втората Бъдни вечер, на 14 януари е Василица или Васильовден, което е с много общи, сходни ритуали, но и с много специфични обреди и практики, които се различават от православните християни, а на 15 януари е Банго Василий, защото за тях той е един от най-тачените и най-обичаните светии”, казва етнологът доц. д-р Петя Банкова от Института по етнология и фолклористика при БАН.

В ромската култура Банго Василий има и прилики и разлики с образа на дядо Коледа (Св. Никола). “При всички положения това е добрият старец, който е изключително щедър, милостив и има специално отношение към децата”, казва доц. Банкова.

Най-голяма прилика обаче ромската нова година има към сурвакарските празници, защото именно на Васильовден и българската православна общност, и в ромската общност тръгват сурвакарите.

За леденото хоро в Калофер, доц. Банкова заяви, че не е възхитена нито от естетиката, нито от етиката на този сравнително нов обичай. В Калофер стара традиция има и това е калоферската дантела, но тя сякаш остава встрани и не ѝ се отдава толкова голямо значение.

Добър пример за адекватно споделяне на празника в сегашната пандемична обстановка, според доц. Банкова, е отбелязването на празника Сурва в пернишките села.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова с доц. Петя Банкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16

Музиканти от няколко континента в Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров"

Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..

публикувано на 17.02.25 в 13:59
Преводачът на изданието Гриша Атанасов

Книгата "Самата аз" - извън баналните представи за звездата Катрин Деньов

Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..

публикувано на 17.02.25 в 12:52

Заради снега спряха трите автобуса, които обслужват Витоша

На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..

публикувано на 17.02.25 в 12:33

Националният етнографски музей започва образователна програма за първомартенската обредност

Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..

публикувано на 17.02.25 в 11:53

Едуард Хаджолян обучава екипи от залата до планинските върхове

Едуард Хаджолян е фасилитатор, обучител, планински водач, авиоинженер и специалист по лидерство и управление на екипи и треньор по Емоционална Интелигентност.  "Моето професионално пътешествие ме е отведе както в офиси на международни корпорации, така и по върховете на планините. Личното ми търсене и работата ми в групи ме отведе до социалната..

публикувано на 17.02.25 в 11:07