Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Банкова: Банго Васил е добрият старец, който има специално отношение към децата

Снимка: БГНЕС
В нощта на 13 срещу 14 януари България посреща официално нова година до 1968 г. Промяната настъпва, защото в 00.00 ч. на 31 март 1916 г. страната ни преминава от Юлианския към Григорианския календар и вместо 1-ви настъпва 14 -ти април, а съответно от 1 януари започва новата година.

След 1916 г. Българската православна църква продължава да следва стария стил на Юлианския календар, а едва през 1968 г. преминава към Григорианския календар. От тогава църковните празници се празнуват по нов стил, а подвижните празници се изчисляват по стар стил. Руската, Арменската, Сръбската, както и други православни църкви, също са приели Григорианския календар, но празнуват Коледа и Нова година по стар стил.

Традиционната ромската нова година или Банго Васил, също не признава новия стил и затова е на 14 януари (на 1 януари православната църква също почита Св. Василий Велики).

“Ромите празнуват три дни - 13, 14 и 15 януари, като за тях вечерта на 13 януари е втората Бъдни вечер, на 14 януари е Василица или Васильовден, което е с много общи, сходни ритуали, но и с много специфични обреди и практики, които се различават от православните християни, а на 15 януари е Банго Василий, защото за тях той е един от най-тачените и най-обичаните светии”, казва етнологът доц. д-р Петя Банкова от Института по етнология и фолклористика при БАН.

В ромската култура Банго Василий има и прилики и разлики с образа на дядо Коледа (Св. Никола). “При всички положения това е добрият старец, който е изключително щедър, милостив и има специално отношение към децата”, казва доц. Банкова.

Най-голяма прилика обаче ромската нова година има към сурвакарските празници, защото именно на Васильовден и българската православна общност, и в ромската общност тръгват сурвакарите.

За леденото хоро в Калофер, доц. Банкова заяви, че не е възхитена нито от естетиката, нито от етиката на този сравнително нов обичай. В Калофер стара традиция има и това е калоферската дантела, но тя сякаш остава встрани и не ѝ се отдава толкова голямо значение.

Добър пример за адекватно споделяне на празника в сегашната пандемична обстановка, според доц. Банкова, е отбелязването на празника Сурва в пернишките села.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова с доц. Петя Банкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26

"60 от сърце" - безплатни театрални представления за деца и уязвими групи

Режисьорът Олег Степанов, продуцентът Траян Велев и актрисата Десислава Моралес са екипът, който стои зад множество инициативи, за които разказаха при своето гостуване в предаването "Добър вечер, София". Първият спектакъл разработен от тях е "Островът на съкровищата". Идеята за създаването на детско представление идва от Олег Степанов,..

публикувано на 25.04.24 в 13:50

В "Musicca Per Dramma" Йордан Владев влага свои авторски композиции от спектакли и филми

55 души на сцената е ангажирал композиторът Йордан Владев, за да представи авторския си концерт, озаглавен "Musicca Per Dramma", в Централния военен клуб (ЦВК) в София. Събитието е насрочено за 28 април, навръх Цветница. "Това е проект, който е базиран върху музика за театър, за кино, която съм писал през последните над 20 години...

публикувано на 25.04.24 в 13:10

Откриват с изложба обновения Клуб на фоторепортера в подлеза под Ларгото

Клубът на фоторепортера отново отваря врати в подлеза под Ларгото. След обновяването, в него ще бъдат представени фотографии на изявени български и чуждестранни фоторепортери от национални медии. Те ще покажат най-силните си кадри от България и света. На 14 май ще бъде открита изложбата “Фотожурналистиката е жива“, която показва състоянието на..

публикувано на 25.04.24 в 12:25

Виолина Доцева и Кристина Топалова – KEYA с първи съвместен музикален проект

Първият си съвместен музикален проект осъществиха Виолина Доцева и Кристина Топалова - KEYA , споделиха те пред Радио София. „Преди това имахме един музикално-театрален проект, по сонетите на Шекспир, който аз инициирах. Не познавах тогава Виолина и си казах, че много ми харесва нейната енергия и нейното излъчване, и искам да работя с нея“,..

публикувано на 25.04.24 в 11:11

1 400 000 лева за ремонти и изграждане на тротоари в столичния район "Надежда"

Започна реконструкцията на тротоари в район „Надежда“, каза пред Радио София кметът Димитър Димов. „На няколко места в момента се изграждат нови тротоари – на ул. „Вера Игнатиева“, около 101-во училище. Приоритетно изграждаме нови тротоари, там където липсват около детски градини и училища. Около 24-та ДГ ще се правят нови тротоари, там работим и по..

публикувано на 25.04.24 в 10:07

Изградиха "Зелен коридор на здравето в "Надежда"

Приключи проектът за достъпна градска среда „Зелен коридор на здравето в „Надежда“, реализиран в рамките на проект URBiNAT. Целта е да се активира физическата активност на жителите на района, каза пред Радио София Милена Ташева, която представлява академичния партньор на Столичната община по програма „Хоризонт 2020“. Тя добави, че е изграден..

публикувано на 25.04.24 в 09:12