Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документален филм и дискусия разсейват митовете за прилепите

Снимка: БГНЕС

На 30 януари ще се излъчи онлайн премиерата на документалния филм “В малкия голям свят на прилепите” в каналите на Културния център на Софийския университет и на Организацията за съвременно и алтернативно изкуство и култура “36 маймуни”, както и в YouTube канала им. Премиерата ще бъде придружена от дискусия на тема “Прилепите - ужас и разум”.

“Заниманието ми с прилепи и в частност със сътрудничеството ми с Антония Хубанчева, която е прилеполог е от преди 10 години. Темата не е нещо ново за мен, но е интересна, защото се оказва, че ние знаем твърде малко за тези бозайници, които представляват една четвърт от всички бозайници в света”, казва Гергана Димитрова, която е режисьор на документалния филм.

Дори през последните 10 години са открити много нови неща за прилепите и именно за тези нови неща се разказва във филма, представяйки част от докторантската работа на Антония Хубанчева.

“Интересното в процеса беше, че докато ние си мислехме как да направим този проект, който първо трябваше да бъде театрална инсталация, се случиха всички тези неща с пандемията и Covid-19 и набеждаването на прилепите за прилепите за причина да избухне тази пандемия, така че нашия проект доста се преобрази”, разказа още Гергана Димитрова.        

Партньори на събитието на биолозите от Националния природонаучен музей. На 10 ноември те представиха експозицията “Диви пандемии”, която е посветена на появата и разпространението на пандемиите в историята на човечеството, произтичащи от диви животни, т.нар. зоонози. Учените твърдят, че повече от половината инфекциозни болести са зоонозни като Covid-19, но не се предават от диви животни на хора, а чрез междинни гостоприемници.

Оказва се също, че прилепите са едни от дивите животни, които най-добре хармонират с хората и спокойно живеят наред с тях. В градовете живеят много прилепи. Те са изключително полезни, но защото толкова малко се знае за тях, през годините остават по-тайнствени и мистични животни.

Чуйте повече за прилепите от разговора на Гергана Пейкова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41