Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трифон Зарезан в народната традиция

Трифон Зарезан в Ново село
Снимка: Светослав Цветанов

Във фолклорния календар на днешния ден се отбелязва Трифон Зарезан. “На много места в България Трифон Зарезан все още се чества на 14 февруари. По нов стил обаче, официално се празнува днес, казва доц. д-р Веселка Тончева.

Празникът е комплекс от три дни - 1, 2 и 3 февруари, които са три поредни празника, които са интересни със своята фолклорна същност, която пък се преплита с християнството по интересен начин. На Трифон Зарезан мъжете ритуално зарязват лозите, а жените месят пита и приготвят кокошка. Зарязват се три пръчки, поливат се с вино и се нарича “Колкото капки вино има, толкова товара с грозде да се родят тази година”. 

Интересна е и легендата, която свързва Св. Трифон със зарязването - това не е заради подрязването на лозите, а е свързана с фолклорната история за Свети Трифон, който тръгнал да зарязва и срещнал Св. Богородица с Христос, когото водела в църквата (на 2 февруари се отбелязва празника Сретение Господне - това е моментът, когато 40 дни след раждането, Богородица въвежда Христос в църквата).

Във фолклорната история Св. Трифон се подиграл на Богородица, че е мома, а има син. Богородица не му казала нищо и си продължила по пътя, но минала покрай жената на Св. Трифон и му казала: “Вземи една кърпа и отивай при мъжа си на лозето, че си отряза носа. Жената на Св. Трифон отишла и го видяла здрав, а Св. Трифон отново се присмял и казал: ”Аз режа така, а не така” и докато показва си отрязал носа.

На Трифон Зарезан се избира Цар на лозята. Това се прави от човек, който през изминалата година е бил късметлия, била е пълна къщата му. Това се прави, за да се привлече отново плодородието и за следващата година. Този цар обикаля селото, като посещава къщите, където го черпят или пръскат с вино, като пожеланието е виното да прелива през праговете.

“Символиката на виното като Христова кръв, но и като една много важна напитка в нашия фолклор, е споменавана в много песни. Връзката между Св. Трифон и лозята и вината по нашите земи е очевидна", казва доц. Тончева.

Фолклорният разказ за Сретение Господне на 2 февруари, който във фолклорната традиция е т.нар Петльовден, е свързан с Христос, еничарството и цялата обредност е посветена на момчетата в дома. Този празник е по-известен в източната част на страната. Разбира се, за празника се коли петел. Във фолклора петелът е слънчев символ, защото с него идва слънцето, а когато пропеят първи петли всички отвъдни същества - юди, види, самодиви, караконджули изчезват. Затова не е случайно, че се коли петел.

В традицията се напръсква прагът на дома с кръвта на петела, както и обувките на момченцето. Това е свързано и с библейските времена, когато Ирод е избил младенците, както и с времената на еничарството, когато във фолклора във варненско се разказва, че една майка казва, че сама ще убие детето си, което не дава за еничар, и вместо сина си, заколва един петел, чиято кръв представя за тази на сина си.

Третият ден е посветен на Св. Симеон - това е първосвещеникът, който посреща младенеца в храма. Той е очаквал Христос, защото му е казано, че няма да умре, докато не приеме Христос в храма и наистина Св. Симеон е бил на достолепна възраст, когато идват Богородица с Христос.

Във фолклора Св. Симеон е наричан Бележник, т.е. ако се нарани човек на този ден, ще му остане белег. Покрай символиката на името, Симеоновден, е познат във фолклора и като Семенден. На този ден, жените, които искат да имат деца, могат да се помолят на Богородица за зачеване.

Тези три дни в някои региони на страната са познати също като вълчи празници и има забрана за извършване на женска работа. Прави се обреден хляб, на който се изобразява кошарата, с добре запазените овце и вълците извън кошарата. Целта е символно да бъдат предпазени домашните животни от вълците, които в отминалите времена са представлявали опасност за дома. 

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.      


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35