Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Диана Благоева-Стефанова - ръководител на сектор “Лексикология и лексикография” в БАН:

Думата “срутище” нито е нова, нито е образувана в последно време от журналисти

Последните седмици, покрай инцидентите, при които големи скални маси се стовариха на пътното платно и блокираха движението по няколко големи пътни артерии, се появи и един филологически спор, касаещ думата “срутище”.

Разбира се, арена на този спор станаха социалните мрежи, а фокусирайки се върху значението и употребата на думата “срутище”, остана извън общественото внимание фактът, че в страната има 990 активни свлачища от общо 2200, които са регистрирани.

“Думата “срутище” нито е нова, нито е образувана в последно време от журналисти, както се чуха мнения напоследък. Тя присъства в българския речников фонд от поне 100 години. От 20-те години на XX век срещаме нейни употреби в книги, литературни произведения, научни и периодични издания.

Тя продължава да се употребява активно и днес, но основно в научни издания и текстове, защото има повече характер на термин в геологията, земната механика и някои сродни науки”, казва проф. Диана Благоева-Стефанова - ръководител на сектор “Лексикология и лексикография” в Българската академия на науките. Думата “срутище” означава свличане, събаряне на големи скални маси, както и мястото, където е имало такова срутване.

Според специалистите, срутището представлява вид свлачище. Думата “свлачище” всъщност има по-широко значение - то е природно явление, при което се свличат земни маси, но те могат да бъдат както твърди, така и меки като пръст, почва и подобни.

“Думата “срутище” не нарушава никакви закони - словообразувателни или семантични. Тя е образувана по един много активен словообразувателен модел, с който се образуват означения за места. Този модел включва глаголна основа + суфикс “-ище”. По него са образувани думи като летище (от глагола летя), игрище (от глагола играя), свлачище (от глагола свлека, свличам се).

Чайте още за етимологията на думата “срутище” от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Визуализация: „А и А Архитекти“

Момчил Даскалов: Искаме районът пред Централната жп гара да стане хъб за събития

Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..

публикувано на 07.01.25 в 09:24

Празнуваме Ивановден

На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..

публикувано на 07.01.25 в 07:20

Слънце и облаци, в София температурите през деня ще стигнат 7°

Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 07.01.25 в 07:15

"Форум", 06.01.25: 2024 година и 2025 година - равносметка и очаквания

В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът  Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..

публикувано на 06.01.25 в 18:15

Доброволци ще възстановяват изоставен парк в район "Слатина"

Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..

публикувано на 06.01.25 в 17:27

Въпреки Шенген, отново има проблеми за българските превозвачи

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари.  След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..

публикувано на 06.01.25 в 16:24
Ричард Алибегов

Към момента не пипаме цените заради допустимата цена, която клиентът може да плати

От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%.  В..

публикувано на 06.01.25 в 15:43