Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоционалната интелигентност - да се свързваме със себе си и другите

Камелия Тодорова
Снимка: личен архив

Емоционалната интелигентност е доста обширна тема, но, като цяло, това е умението да разпознаваме, да можем да назоваваме своите чувства, нужди, потребности и съответно, когато съумеем да постигнем това със себе си, да можем да ги разпознаваме и в останалите. Звучи лесно, но никак не е...

Емоционалната интелигентност е точно това - да можем да зачитаме чуждите граници и да отстояваме своите, да не влизаме в ролята на жертва или на насилник, за да получаваме това което искаме. Да се „свързваме“ със себе си и другите, защото това означава да бъдем щастливи, обясни пред Радио София Камелия Тодорова от "Академия за емоционална интелигентност".

Как стои въпросът с емоционалната интелигентност при децата, които са много уязвими в околния свят, особено в тази ранна възраст между 5 и 10 години, в съвсем ранното им общуване на емоционално ниво? Тук отново са важни чувствата, подчерта експертът:

Ние много често боравим с изразите  „Как си?“ „Добре съм“, „Зле съм“. Камелия Тодорова разясни какво трябва да знаят децата за тези понятия:

„Децата трябва първо да знаят от какво имат нужда, да могат да го изразяват и да мислят как ги кара това да се чувстват. Емоционалната интелигентност участва в техните игри, помага им да стоят по - уверено в групата. Дали ще могат да изпитват емпатия към останалите, да изпитват забавление от играта, да защитават своята позиция, не през агресията, не през плача и през тръшкането или през жертвата, а спокойно да обясняват как се чувстват?“

Какви конкретни въпроси трябва да задаваме на децата, за да разберем как наистина се чувстват?

"Това зависи от нашата емпатия. Да си изясним каква е целта ни в разговора с детето, искаме ли да се „свържем с него и да го разберем. Важно е да разберем как се чувства и да му помогнем самото то да разбере как се чувства и от какво има нужда," изтъкна Тодорова. 

Защо именно е ценно да разберем как се чувства детето, каква трябва да бъде нашата реакция, когато то сподели своите чувства, и как това не непременно означава, че трябва да удовлетворим желанията, свързани с тях. Тук идва и полезността на отворените въпроси: "Какво те прави тъжен?" и "Какво те прави щастлив?".

Чуйте конкретни съвети за родителите и още интересни аспекти от разговора на Алекс Илиева с Камелия Тодорова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студен атмосферен фронт понижава температурите в Западна България

Днес от северозапад през страната ще премине студен атмосферен фронт. От запад на изток облачността ще се увеличи, съобщиха от НИМХ. Валежите в Западна България и Предбалкана още в сутрешните часове ще спрат и облачността ще се разкъса и намалее. Ще се установява слънчево време. Около и след обяд валежите от дъжд ще обхванат и източната половина от..

публикувано на 21.11.24 в 07:35

"Форум", 20.11.24: Хубаво е събуждането на гражданското общество, дори по "джобни" причини

В средата на седмицата коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев обсъждаха заедно с водещия Константин Лавсов теми, свързани с: Технологиите ; Изкуствения интелект; българският GPT. Трябва ли да се вдига "Гражданска отговорност" за таксиджиите и с (до) колко? Шофьорите на таксита наистина повече са..

публикувано на 20.11.24 в 18:45

Балфолкария завладява България с фолклорна музика и танци от цяла Европа

Балфолкария празнува две години от стартирането на своите събития в България с мини Фестивал, който ще се проведе на 29 и 30 ноември 2024 г. Програмата е пълна с концерти и работилници с народна музика и танци от България, Франция, Испания и Белгия. Балфолк е съвременна форма на фолклорна музика и танци от различни региони в Европа, която..

публикувано на 20.11.24 в 16:41

Момчил Панайотов: И най-малката лавина може да доведе до лоши последствия

Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..

публикувано на 20.11.24 в 16:08

Христо Панчугов: Нямаме дори процедура за изход от сегашния политически блокаж

И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..

публикувано на 20.11.24 в 15:25

"Innerglow" с нова песен - "Promises" и концерт с премиерно видео

Група Innerglow   подготвят концерт с промоция на нова песен. Новината ни донесоха трима от музикантите в групата – Матей, Петър и Тодор при своето гостуване в “Добър вечер, София“. В песента си "Promises" (Обещания) те се връщат към английското звучене. Сюжетът е посветен на нереалните илюзорни Fake promises, става въпрос за..

публикувано на 20.11.24 в 15:08