Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Василева:

Доверието към родителите е ключово за сигурността на децата в интернет

Снимка: https://pixabay.com/

По време на първия локдаун много учители, деца и родители бяха в шок от настъпилите промени. Вероятно малко хора си дават сметка, че всъщност най-потърпевши от тази пандемия са децата и тийнейджърите, които бяха откъснати от училищната среда и възможността да общуват директно и естествено те потърсиха отдушник в интернет пространството. Провокирани от скуката и еднообразието започнаха да се свързват и с непознати. Голямото предизвикателство е, че непознатите в интернет, които търсят недобронамерени неща от деца и тийнейджъри, навлязоха все повече в обичайните за всички социални мрежи на общуване. Това обясни пред Радио София Антоанета Василева, координатор на Консултативната линия за безопасен интернет и отговорник за програма "Дигитално-медийна грамотност”.

В Националния център за безопасен интернет през 2020 година са получени над 500 сигнала за вредно съдържание, за онлайн тормоз, като са постъпили много въпроси за техническите настройки на устройствата и онлайн платформите за дистанционно обучение.

"Родителите все повече проявяват повишено внимание и разбиране, че интернет, като всяка социална среда, крие своите рискове. Те се интересуват не само как да предпазят децата си, но и да развият техните умения. Децата могат да бъдат предпазени най-добре, когато повишаваме техните умения за критично мислене, за анализ на информация, за разпознаване на фалшива информация," отбеляза Василева.

Децата все по-рано започват да проявяват интерес към сексуалното, към голотата, след като биват подложени на обширно медийно съдържание, което е сексуализирано. Интернет им дава възможност да експериментират и много деца, качвайки такива снимки, изобщо не си дават сметка какви са последствията.

Антоанета Василева подчерта, че е много важно родителите да говорят с децата си и да използват всяка възможност да прекарват заедно време в интернет, да разберат какво те обичат да правят онлайн. Целта е да бъде изграждано доверие от най-ранна възможна възраст, като подрастващите не бива да остават с усещането, че са контролирани, а по-скоро, че трябва да има правила, които трябва да се спазват за тяхната безопасност и тяхното добро. Родителите трябва да покажат на децата, че в интернет те могат да правят много неща, освен да играят игри за забавление - да учат, да гледат образователни предавания или да играят образователни игри. 

Чуйте интервюто на Гергана Пейкова с Антоанета Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

"Заедно за по-добър интернет" - мотото на 9 февруари

9 февруари се отбелязва по света като Ден за безопасен интернет под мотото "Заедно за по-добър интернет", съобщават от асоциация "Родители". Започнало като инициатива на Европейската комисия през 2004 г., през последните години в отбелязването се включват..

публикувано на 09.02.21 в 10:40
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бачева и Криско

Столичната община ще съдейства на Криско за изграждане Детски център

Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на..

публикувано на 17.12.24 в 18:34
Д-р Ели Бенкова

Как да реагираме при изгаряне?

Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия..

публикувано на 17.12.24 в 17:59

Проучване: Нагласите на българите към ЛГБТИ не се влошават през 2024 г. въпреки атаките

Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други...

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Св. Синод е категорично против преименуването на площада пред катедралата "Св. Ал. Невски"

Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав.  "Площадът пред..

публикувано на 17.12.24 в 16:13
Емил Соколов

Емил Соколов: С отсъствието си от преговорите Борисов лесно може да ревизира решението си

Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да..

публикувано на 17.12.24 в 15:10

Шофьор загина при пожар в автомобила си на пътя Радомир - Перник

Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник.  Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена..

публикувано на 17.12.24 в 13:33

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите..

публикувано на 17.12.24 в 13:25